بهترین شیوه‌ها در مدیریت گزارشگری و افشا در سال 2024
بهترین شیوه ها در مدیریت گزارشگری و افشا در سال -ندای توسعه2024
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بهترین شیوه‌ها در مدیریت گزارشگری و افشا در سال 2024

شفافیت، پاسخگویی و اشتراک گذاری کارآمد اطلاعات، اولین عواملی هستند که چشم انداز متغیر گزارشگری و مدیریت افشای شرکت را شکل داده‌اند. کلیت مدیریت گزارش‌دهی و افشا بر فرآیندی کاملاً تعریف‌شده، کانال‌های ارتباطی شفاف و راه‌حل‌های فناوری متکی است. که همه با اطمینان از دقت، سازگاری و تحویل به موقع اطلاعات به ذی‌نفعان ارتباط دارد.

چشم انداز مدیریت گزارشگری و افشای شرکتی به طور قابل توجهی تکامل یافته است. برخی از عوامل مؤثر در این تغییرات در دامنه و مقیاس به دلیل الزامات نظارتی، نیازهای در حال تحول ذی‌نفعان و پیشرفت‌های فناوری بوده است.

عوامل مؤثر:

گسترش مخاطب:

مخاطبان گزارش‌ها و افشای شرکت‌ها در طول سال‌ها متنوع شده و شامل جامعه، سرمایه‌گذاران تأثیرگذار و سایر ذی‌نفعان می‌شود.

افزایش الزامات نظارتی:

مقرراتی مانند سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا (ESMA)، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) و بورس اوراق بهادار کانادا (CSE)، اطلاعات نهادهای تجاری را ملزم به یکپارچگی و جامع‌تر شدن می‌کند.

گزارشگری غیر مالی:

ادغام گزارش‌های غیرمالی، مانند افشای محیط زیستی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG)، به تغییر چشم‌انداز کمک کرده است.

پیشرفت‌های فناوری:

با پیشرفت فناوری، بیشتر فرآیندهای تجاری، گزارش‌ها و افشاگری‌ها نیز دست نخورده باقی نمانده است. فناوری فرآیندها را ساده، کارایی را بهبود و همکاری بهتری را ممکن ساخته است.

همسویی و هماهنگی:

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، گزارش‌ها و افشاگری‌ها به سمت یکپارچه‌تر شدن و جامع‌تر شدن حرکت می‌کنند، همسویی، هماهنگی و تنظیم استانداردهای گزارش‌دهی بیشتر شده که در نتیجه هماهنگی نزدیک‌تر بین عملکردهای درون شرکت‌ها را به دنبال خواهد داشت.

افزایش شفافیت و ارتباطات:

ذی‌نفعان خواستار شفافیت و ارتباط بیشتر در معاملات خود با نهادهای تجاری هستند. در کنار شفافیت بیشتر، آن‌ها به گزارش‌ها و افشاگری‌ها به عنوان ابزار توانمندسازی برای مشارکت بهتر در تصمیم گیری‌های تجاری نگاه می‌کنند.

این تغییرات نیاز به فرآیندهای مدیریت افشا و گزارش‌دهی شرکتی پیشرفته و قوی، تضمین شفافیت، مسئولیت‌پذیری و ارتباط کارآمد با ذی‌نفعان را افزایش می‌دهد.

مطالعه بیشتر: ارتباط نتایج COP۲۸ با ورزش

مدیریت افشا و اهمیت آن در عصر جدید گزارشگری

همانطور که در بالا معرفی شد، گزارش شرکتی در ماهیت، محتوا، مخاطبان و هدف کلی خود گسترش یافته است. همراه با این تغییرات، عوامل خارجی مانند بازارهای سرمایه پویا در سراسر جغرافیا و حوزه‌های قضایی، تغییرات سیاسی-اجتماعی، بحران آب و هوا نیز وجود دارد.

این عوامل می توانند بر عملکرد مالی و غیرمالی یک شرکت تأثیر بگذارند که ممکن است نیاز به افشای اطلاعات اضافی برای ذی‌نفعان داشته باشد. برای مثال، یک شرکت ممکن است نیاز داشته باشد که تأثیر یک بلایای طبیعی بر عملیات، زنجیره تأمین و عملکرد مالی خود را افشا کند.

در این دوره جدید نیاز فوری به مدیریت افشای مؤثر برای اطمینان از شفافیت و پاسخگویی به همه ذی‌نفعان، از جمله سرمایه‌گذاران، تنظیم‌کننده‌ها و کارکنان وجود دارد.

محرک‌های کلیدی دوره جدید مدیریت افشاگری

ابزارهای تکنولوژیکی و اتوماسیون به دلیل پذیرش و سهولت استفاده، محرک‌های کلیدی برای تغییرات ذکر شده هستند. اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که منجر به اتخاذ گزارش‌ها و ابزارهای مدیریت افشا شده است.

رعایت مقررات:

نیاز روزافزون به پیروی از نهادهای نظارتی، محرک اصلی بازار مدیریت افشا است. برای مثال در 26 ژوئیه 2023، SEC قوانینی را تصویب کرد که ثبت‌کنندگان را ملزم می‌کرد تا رویدادهای امنیت سایبری با اهمیت را به صورت سالانه حاوی اطلاعات مهم در مورد مدیریت ریسک امنیت سایبری، استراتژی و حاکمیت خود افشا کنند.

جهانی شدن کسب و کارها

با گسترش کسب و کارها در سطح جهانی و بین المللی، نیاز به مدیریت افشای مؤثر حیاتی‌تر می‌شود. برای مثال راهنمای گزارش مالی SEC در دسامبر 2022 آخرین تغییرات را تجربه کرد.

گزارشگری غیر مالی:

اهمیت روزافزون گزارش‌های غیرمالی، مانند گزارش‌دهی اثرات محیط زیستی و اجتماعی، تقاضا برای راه‌حل‌های مدیریت افشا را افزایش می‌دهد. ESMA در اوت 2023 یک جدول زمانی اجرای مالی پایدار منتشر کرده است.

پیشرفت‌های فناوری:

تکنولوژی ابری، دسترسی 24 ساعته به اطلاعات، و نیاز به فرآیندهای گزارش‌دهی کارآمد، تقاضا برای راه‌حل‌های مدیریت گزارش و افشا را افزایش می‌دهد.

گزارشگری مشترک:

از آنجایی که گزارش‌دهی یکپارچه به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل شدن به اساسی‌ترین گزارشگری است، نیاز بیشتری به بررسی گزارش‌دهی مشترک وجود دارد. گزارش‌دهی مشترک به متخصصان اجازه می‌دهد تا روی پیش‌نویس گزارش‌ها با هم کار کنند و کیفیت کلی افشاگری‌ها را بهبود بخشند و روند جمع‌آوری و بررسی گزارش‌ها را ساده و کارآمد می‌سازد.

بهترین شیوه‌ها در مدیریت افشا در سال 2024

در محیط تجاری پویا، پیچیده و بازار سرمایه همواره در حال نوسان همراه با مقررات متغیر حاکم بر آن‌ها، فرآیند مدیریت افشای عصر جدید نیاز به مقیاس‌پذیری و برآورده کردن این الزامات به سرعت در حال افزایش دارد. چند روش پیشنهادی که متخصصان و مدیران برای آینده باید در نظر بگیرند عبارتند از:

رویکرد استراتژیک

امور مالی دیگر نمی‌تواند به‌صورت مجزا کار کند و افشاگری‌ها باید به بخشی جدایی‌ناپذیر از استراتژی ارتباطی کلی سازمان تبدیل شوند. همسویی شیوه‌های افشا با استراتژی کلی کسب و کار و ارزش‌های شرکتی به ایجاد یک روایت منسجم و شفاف برای ذی‌نفعان کمک می‌کند.

ارزیابی متریالیتی

ارزیابی متریالیتی باید بر اساس داده‌ها و اطلاعاتی باشد که بیشترین تأثیر را برای ذی‌نفعان دارند و گزارش‌های شرکتی و مدیریت افشای مالی باید از آن پیروی کنند. این روش تضمین می‌کند که اطلاعاتی که بیشترین اهمیت را دارند به مخاطب مورد نظر می‌رسد و از پرداختن به جزئیات غیر ضروری جلوگیری می‌کند. معرفی دستور CSRD، “متریالیتی مضاعف” در گزارش و افشای پایداری، لایه دیگری را اضافه می‌کند و اطلاعات دقیق‌تری را برای ذ‌‌ی‌نفعان به منظور اتخاذ تصمیمات استراتژیک تجاری ارائه می‌دهد.

جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات

با تأکید بیشتر بر حفاظت از داده‌ها و مقررات، مشاغل باید سیاست‌ها و رویه‌های حاکمیت داده قوی برای اطمینان از صحت، کامل بودن و دسترسی به داده‌ها با ایجاد مالکیت واضح، کنترل‌های دسترسی و استانداردهای کیفیت داده اجرا کنند.

استانداردسازی و اتوماسیون

برای اطمینان از ثبات و دقت در افشای اطلاعات، استفاده از الگوهای استاندارد شده در چندین پلت فرم و قالب به ایجاد ثبات و یکنواختی کمک می‌کند. استانداردسازی همچنین تضمین می‌کند که وظایف تکراری خودکار و منابع بهینه می‌شوند. سازمان‌های بیشتری در حال کشف مزایای استفاده از پلتفرم‌ها برای ساده‌سازی، خودکارسازی و استانداردسازی فرآیندهای افشای خود هستند، رویه‌ای که در سال 2024 ادامه خواهد داشت.

گزارش یکپارچه

گزارشگری مالی استاندارد راه را برای گزارشگری یکپارچه‌تری هموار کرده که اطلاعات مالی و غیر مالی را در یک گزارش جامع ترکیب می‌کند. که به ذی‌نفعان دیدی جامع از عملکرد و پایداری سازمان ارائه و درک بهتر و تصمیم‌گیری را تسهیل می‌کند.

گزارش‌دهی یکپارچه همچنین به تغییر تمرکز از عملکرد مالی کوتاه‌مدت به سمت تولید ارزش بلندمدت با افزودن لایه‌ای به روایت مالی با بررسی شیوه‌های تجاری پایدار برای دستیابی به موفقیت بلندمدت سازمان کمک می‌کند.

ارتباطات تعاملی و جذاب

شرکت‌ها می‌توانند از پیام‌های یک طرفه برای آگاه کردن ذی‌نفعان خود در مورد پایداری استفاده کنند. مانند انتشار گزارش پایداری در وب سایت یک شرکت و ارائه آن از طریق رسانه‌های اجتماعی به مخاطبان هدف.

از سوی دیگر، شرکت‌ها می‌توانند با تبادل اطلاعات در مورد مسائل پایداری و بحث در مورد موضوعات و اولویت‌های خاص، با ذی‌نفعان خود تعامل بیشتری داشته باشند. هدف از این کار ایجاد یک درک مشترک از چالش‌های پایداری شرکت و ایجاد اعتماد است.

رویارویی با چالش‌های پیشرو

رویارویی با چالش‌های پیشرو

در ندای توسعه، چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت گزارشگری و افشای پایداری را به خوبی می‌شناسیم. با تخصص و تجربه بین‌المللی و بومی به شما راه‌حل‌هایی ارائه می‌کنیم تا در مسیر پر چالش چشم‌انداز نظارتی متغیر، مدیریت جریان‌های داده‌، ادغام آخرین فناوری‌ها، تعامل با ذی‌نفعان، توسعه مهارت کارکنان و مدیران، و انطباق با مقررات، و مدیریت تغییر، به سهولت حرکت کنید.

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *