آنچه سرمایه گذاران از گزارش مالی و غیرمالی ESG می خواهند
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آنچه سرمایه گذاران از گزارش مالی و غیرمالی ESG می‌خواهند

سرمایه‌گذارانی که به ESG اهمیت می‌دهند جدای از وضعیت مالی، به دنبال عوامل غیرمالی مؤثر بر فعالیت تجاری هستند. شرکت‌ یا سازمان برای کاهش قرار گرفتن در معرض تغییرات آب و هوایی و ریسک‌های اجتماعی اقدامات گوناگونی باید انجام دهند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد:

  ● 98 درصد از سرمایه گذاران اطلاعات غیر مالی شرکت ها را به صورت رسمی یا غیر رسمی ارزیابی می‌کنند.

  ● 83 درصد از سرمایه گذاران چارچوب های رسمی مانند GRI و TCFD را برای ارزیابی ارزش بلندمدت یک کسب و کار ضروری می‌دانند.

این اعداد نشان‌دهنده تغییر در نحوه ملاحظات سرمایه‌گذاران از یک واحد تجاری است. در این مقاله، به آنچه سرمایه گذاران از نظر افشای ESG به دنبال آن هستند، بپردازیم.

ادغام گزارشگری مالی و غیر مالی

سرمایه گذاران مدت‌هاست که برای درک توانایی کسب و کار در خلق ارزش به گزارش‌های مالی شرکت‌ها اعتماد کرده‌اند. اکنون زمان تکامل گزارش‌های مالی فرا رسیده است. ارزش، صرفاً از عوامل مالی بدون توجه به عوامل غیرمالی مؤثر بر تصمیمات تجاری، ایجاد نمی‌شود. مهم‌ترین نیاز کسب و کارها  یک رویکرد گزارش یکپارچه است.

تلاش‌ها برای ایجاد یک استاندارد پایداری که به عنوان استاندارد واحد در سراسر جهان پذیرفته شود، در حال انجام است. هیئت استانداردهای بین المللی پایداری (ISSB)  برای این منظور ایجاد شد. ادغام ISSB با بنیاد گزارش ارزش (VRF) – که خود ادغام هیئت استانداردهای حسابداری پایداری (SASB) و شورای گزارش‌دهی یکپارچه بین المللی (IIRC) است – نشان دهنده یک رویکرد یکپارچه برای تنظیم استانداردهای پایداری است.

گزارش یکپارچه (تلفیقی) چیست؟

بر اساس شورای گزارش‌دهی یکپارچه بین المللی (IIRC)، گزارش‌دهی یکپارچه فرایندی است که:

  ● بر اساس موضوعات پایداری ادغام شده‌ای است که از دیدگاه سازمان و ویژگی‌های صنعت، در استراتژی تجاری سازمان بسیار مهم است.

  ● نشان می‌دهد چگونه استراتژی سازمان، حاکمیت شرکتی و عملکرد، به ایجاد ارزش‌ها در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت کمک می‌کند.

به طور کلی گزارش یکپارچه شامل موارد زیر است:

  1. گزارش سالانه.

  2. گزارش هیئت مدیره از فعالیت‌های شرکت.

  3. صورت‌های مالی.

  4. گزارش زیست محیطی.

  5. گزارش غیر مالی (CSR).

راه رسیدن به یک گزارش یکپارچه

برای رسیدن به گزارش‌ یکپارچه، سازمان‌ها باید آمادگی خود را برای این تغییر ارزیابی کنند، از پذیرش هیئت مدیره اطمینان حاصل کنند و تیمی را تشکیل دهند که شامل نمایندگان حوزه‌های کلیدی پایداری باشد. همچنین باید ارزیابی کنند که کدامیک از موضوعات پایداری و CSR برای سازمان آنها حیاتی است و آن‌ها را در استراتژی تجاری خود بگنجانند و KPIها را در حوزه‌های غیر مالی تدوین کنند. علاوه بر این، باید یک سیستم مدیریت ریسک داشته باشند که مخاطرات اجتماعی و زیست محیطی را پوشش دهد.

مطالعه بیشتر: ۶ اقدام که کسب و کارها برای استفاده از اهداف توسعه پایدار باید انجام دهند

کنترل داخلی و تضمین خارجی در مورد اطلاعات غیر مالی

براساس برآورد مکینزی اند کامپنی (McKinsey & Company) معتبرترین شرکت مشاور مدیریت جهانی، تا سال 2022 بیش از 90 درصد از شرکت‌های شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ (S&P 500) شروع به انتشار گزارش‌های ESG کرده‌اند. گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد، اطلاعات ESG نیاز به جلب اعتماد سرمایه گذاران و سایر فعالان بازار دارد. بهترین راه جلب اعتماد سرمایه‌گذاران کنترل‌های داخلی شرکت بر روی اطلاعات ESG و تضمین خارجی می‌باشد. ایالات متحده و اروپا در حال حاضر به سمت اطمینان از افشای پایداری حرکت می‌کنند.

در ایالات متحده، کمیسیون بورس و اوراق بهادار، افشای پایداری را در پاورقی صورت‌های مالی پیشنهاد کرده است. این افشاها همراه با صورت‌های مالی حسابرسی خواهند شد. افشای انتشار گازهای گلخانه‌ای دامنه 1 و 2 به یک اطمینان محدود در طول مرحله اجرا و پس از آن به یک تضمین مستدل نیاز دارد. در اتحادیه اروپا، افشای پایداری تحت دستورالعمل گزارش‌دهی پایداری شرکتی (CSRD) باید توسط یک حسابرس مستقل معتبر تأیید شود.

استفاده از چارچوب های گزارش ESG برای گزارش دهی دقیق تر

استفاده از چارچوب‌های گزارش ESG برای گزارش دهی دقیق‌تر

همانطور که در بالا ذکر کردیم، 83 درصد از سرمایه گذاران چارچوب های رسمی مانند GRI و TCFD را برای ارزیابی ارزش بلندمدت یک کسب و کار ضروری می‌دانند. سرمایه گذاران به دنبال گزارش دقیق ESG مطابق با چارچوب‌های ESG هستند. براساس همین تقاضا، تنظیم‌کننده‌ها در کشورهای مختلف گزارش‌دهی پایداری را با استفاده از چارچوب‌ها، پیشنهاد یا اجباری کرده‌اند. SEC ایالات متحده استفاده از چارچوب TCFD را پیشنهاد کرده است. شرکت‌های کانادایی ممکن است از سال 2024 مجبور شوند از چارچوب TCFD برای افشای ESG استفاده کنند. شرکت‌های بزرگ بریتانیا از آوریل 2022 از چارچوب TCFD استفاده می‌کنند. در اتحادیه اروپا، گروه مشاوره گزارشگری مالی اروپا (EFRAG) در حال ایجاد استانداردهای گزارش دهی پایداری تحت دستورالعمل گزارش پایداری شرکتی (CSRD) است.

مطالعه بیشتر: رابطه بین مسئولیت پذیری اجتماعی شرکت ها و نقش تعدیلی بر استراتژی کسب و کار

گزارش دیجیتال ESG برای شفافیت و امکان مقایسه بیشتر

گزارش دیجیتال ESG به شرکت‌ها کمک می‌کند تا اطلاعات افشای خود را در قالبی قابل خواندن توسط ماشین ارائه کنند که دسترسی، تجزیه و تحلیل و مقایسه را تسهیل می‌کند. فرمت‌های ثابت و قدیمی مانند گزارش‌های کاغذی یا فایل‌های PDF اطلاعات متریالیتی را محدود می‌کنند. هر گونه تعامل با اطلاعات در قالب‌های ایستا به فرآیندهای دستی نیاز دارد. با این حال، اگر اطلاعات در قالب قابل خواندن توسط ماشین در دسترس باشد، انتقال گزارش‌ها از طریق پایانه‌های رایانه‌ای آسان‌تر می‌شود. اطلاعات در چنین قالبی را می‌توان با یک کلیک به صفحات گسترده وارد، تجزیه و تحلیل و مقایسه کرد.

XBRL یا زبان گزارش‌دهی تجاری توسعه‌پذیر زبانی است که توسط ماشین قابل خواندن است که شرکت‌های مختلف در ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، آفریقای جنوبی و سایرین برای گزارش‌دهی مالی از آن استفاده می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود XBRL به زودی برای گزارش‌های غیر مالی یا ESG استفاده شود.

چندین استاندارد گزارش ESG مانند TCFD و SASB دارای نسخه‌های دیجیتال خود هستند. شرکت گپ(Gap Inc)، بزرگترین شرکت پوشاک آمریکا، اخیراً از طبقه‌بندی SASB XBRL برای تهیه گزارش پایداری خود در سال 2021 در قالبی قابل خواندن توسط ماشین استفاده کرده است.

داشتن عنصر قابل خواندن ماشین (XBRL) راه دیگری برای اطمینان از دسترسی به افشای اطلاعات ما برای ذی‌نفعان کلیدی است که در حال پردازش و ارزیابی ESG ما هستند. ما معتقدیم مهم است که اطلاعات را در قالب دیجیتال در اختیار سرمایه گذاران و ذی‌نفعان خود قرار دهیم زیرا که روشی مفید، قابل مقایسه، قابل اعتماد، و مهم‌تر از همه، در دسترس است.
ماروین اسمیت، مدیر گزارش و افشای ESG شرکت Gap

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *