مراکز مشاوره مسئولیت اجتماعی و خدمات آنها را بهتر بشناسیم
مرکز مشاوره پایداری و مسئولیت اجتماعی چیست و چه فایده‌ای برای کسب و کار ما دارد
زمان مطالعه: 12 دقیقه

مرکز مشاوره پایداری و مسئولیت اجتماعی چیست و چه فایده‌ای برای کسب و کار ما دارد

مشاوره در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکتی-سازمانی، یک حوزه‌‌ی میان رشته‌ای و جدید است که افراد با مهارت و دانش تخصصی با پیشینه تجربه‌ای و تحصیلی در مدیریت، اقتصاد، حقوق، تحلیل داده و محیط زیست در آن به فعالیت مشغول می‌شوند. از سوی دیگر، شرکت‌های پیش گام در صنایع مختلف با تخصیص عناوین شغلی مانند مدیر و یا افسر تطابق(compliance officer)، مدیر پایداری(sustainability manager) و یا مدیر مسئولیت اجتماعی به اداره حوزه‌های مرتبط با آثار اجتماعی، محیط زیستی و اقتصادی کسب و کار خود می‌پردازند.

در این میان و با توجه به ماهیت میان رشته‌ای مشاوره مسئولیت اجتماعی شرکتی و نیاز به بهره‌مندی از تخصص‌های مختلف، مجموعه‌ها و شرکت‌های مشاوره‌ای مستقل و انتفاعی با محوریت فعالیت در حوزه ESG  و CSR ایجاد شده است. برنامه‌ریزی، سنجش و ارزیابی ابعاد مختلف مرتبط با مسئولیت اجتماعی و فعالیت‌های پایدار شرکتی در چنین مجموعه‌هایی و به شکل گروهی(مرکب از مشاوران با تخصص‌های متمایز اما همسو) باعث کارآمدی و کارآیی خدمات مشاوره‌ای ارائه شده در بخش خصوصی و عمومی می‌شود و هماهنگی و یکپارچگی فعالیت‌ها را نیز ارتقا می‌بخشد. علاوه بر این مشاوره در قالب یک مجموعه بهره‌مند از تخصص‌های مختلف، استقلال و بی طرفی بهتری به نتایج برآمده از فعالیت‌های مسئولانه و پایدار شرکت‌ها داده و در نتیجه داده‌های گزارش‌های پایداری و مسئولیت اجتماعی را معتبرتر می‌سازد.

مطالعه بیشتر: مسئولیت اجتماعی سازمان ها و سند CSR چیست و چه تاثیری بر کسب و کار شرکت‌ها دارد؟

کارشناسان و متخصص‌های فعال در مراکز مشاوره مسئولیت اجتماعی

در بسیاری از اسناد، چارچوب‌ها و استانداردهای بین المللی بر رابطه تنگاتنگ میان مسئولیت اجتماعی شرکتی و مباحث توسعه پایدار تاکید شده است. از آنجایی که ماموریت اصلی مراکز مشاوره در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکتی، کمک و همراهی با کسب و کارها در مسیر پایداری فعالیت‌های تجاری و کاهش آثار سو این گونه فعالیت‌ها بر جامعه، محیط زیست و اقتصاد است، ضروری است در اینگونه مراکز مشاوره، طیف متنوع و گسترده‌ای از متخصصان در حوزه‌های جامعه شناسی، حسابداری، محیط زیست، آمار، مدیریت، حقوق، تحلیل داده، طراحی و گرافیک، اقتصاد و بازاریابی، انیمیشن و تولید محتوا حضور داشته باشند. در این میان با تخصصی شدن روزافزون حوزه مشاوره مسئولیت اجتماعی و پایداری، ما شاهد حضور متخصصانی هستیم که پیشینه تحصیلی و سوابق کاری آنان توسعه پایدار، مدیریت و یا MBA با گرایش مسئولیت اجتماعی و حاکمیت پایدار شرکتی است.

کارشناسان فعال در مراکز مشاوره مسئولیت اجتماعی به هر میزان توانایی و تجربه فعالیت در حوزه‌های میان رشته‌ای مانند جامعه شناسی حقوقی، انسان شناسی اجتماعی، آموزش نیروی انسانی، سیاست گذاری مالی و… داشته باشند، به شکل موثرتری می‌توانند در فرایندهای پیاده سازی سیستم‌های مبتنی بر مسئولیت اجتماعی شرکتی شرکت نمایند و در تهیه گزارش‌های پایداری موفق ظاهر شوند. همچنین کارشناسان تحقیقات بازار، کوچینگ و راهبری، بازاریابی و متخصصان نیروی انسانی در کنار کارشناسان آگاه و با تجربه در حوزه توسعه پایدار، حقوق بین الملل، تجارت بین الملل و سازمان‌های بین المللی در این گونه مراکز مشاوره‌ای نقش سازنده و راهگشایی خواهند داشت.

خدمات مراکز مشاوره مسئولیت اجتماعی

مراکز مشاوره مسئولیت اجتماعی با توجه به اهداف و رویکردهای خود و همچنین ابعاد سه گانه مسئولیت اجتماعی و فعالیت‌های پایدار تجاری(محیط زیست، اجتماع و اقتصاد) قادر هستند مجموعه‌ای متنوع از خدمات را ارائه دهند. همچنین این مراکز با توجه به نیروهای متخصص خود می‌توانند در حوزه‌های مدیریت، حاکمیت  شرکتی، مارکتینگ و بازاریابی، حقوق، مالیات و قرارداد و همچنین توانمند سازی نیروی انسانی به ارائه خدمات مشاوره‌ای با رویکرد پایدار و مسئولانه بپردازند. برخی از خدمات این مراکز می‌تواند با تمرکز بر سه محور آموزش، مشاوره و گزارش دهی شامل موارد ذیل باشد:

–        نیاز سنجی‌های آموزشی و مطالعاتی با محوریت مسئولیت اجتماعی و توسعه پایدار

–        تعیین شاخص، استراتژی سازی و تنظیم برنامه اقدام در حوزه مسئولیت اجتماعی و توسعه پایدار

–        طراحی، برنامه ریزی و تنظیم کدهای اخلاقی و حرفه‌ای

–        توسعه موازین مسئولیت اجتماعی در حاکمیت شرکتی و سازمانی

–        تنظیم گزارش‌های پایداری

–        تنظیم برنامه اقدام در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکتی

–        ارزیابی اقدامات در حوزه‌ی مسئولیت اجتماعی شرکتی بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی

مدیریت ریسک‌های ناشی از اقدامات غیر مسئولانه

یکی از اصلی‌ترین خدماتی که مراکز مشاوره در حوزه مسئولیت اجتماعی و حاکمیت پایدار شرکتی می‌توانند به شرکت‌ها، سازمان و کسب و کارها ارايه دهند، شناسایی خطرات و آثار اقدامات و فعالیت‌های غیر مسئولانه و ارائه توصیه‌های سیاستی و مشاوره‌ای به منظور کاهش اینگونه ریسک‌ها است. کسب و کارهایی که با محوریت قرار دادن اصول و استانداردهای ملی و بین المللی به پیاده سازی اهداف توسعه پایدار و شاخص‌های مسئولیت اجتماعی اقدام می‌نمایند، به شکل بسیار مطلوب‌تری می‌توانند ریسک فعالیت‌های خود را کاهش داده و در نتیجه از اقداماتی که باعث به خطر افتادن شهرت و برندشان و یا ورود خسارات مالی می‌شود، جلوگیری نمایند.

مطالعه بیشتر: مسئولیت اجتماعی برند غذاهای آماده کمپبل و عملکرد این کمپانی در سال 2022

نیروی انسانی

آموزش نیروی انسانی

به منظور پیاده‌سازی برنامه‌های مرتبط با توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی در بخش خصوصی و شرکت‌های تجاری، گام اساسی به منظور کارآمدی برنامه‌ها و ادغام سیاست‌های پایدار در حاکمیت شرکتی، آموزش مدیران و نیروی انسانی است. به این منظور، طیف گسترده و متنوعی از دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی تدوین و ارائه می‌شود که در مسیر مدیریت دانش مورد نیاز شرکت‌ها، صنایع و سازمان‌های مختلف به ارتقای آموزش‌های حین خدمت سرمایه‌های انسانی با تمرکز بر اقدامات پایدار و مسئولانه منجر می‌شود. آموزش استانداردهای مسئولیت اجتماعی و چارچوب‌ها و اصول راهنماهای موجود در حوزه پایداری، آشنایی با تجارب جهانی در این حوزه و… نمونه‌ای از چنین دوره‌ها است. در این میان، آموزش مدیران، اعضای هیئت مدیره و سهامداران  از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا مدیران ارشد شرکت‌ها و مؤسسات نقش کلیدی در اجرایی نمودن برنامه‌های مسئولانه و جهت دادن به فعالیت‌های تجاری را برعهده دارند.

در مرحله دوم آموزش مدیران میانی به ویژه در حوزه روابط عمومی، مارکتینگ و نیروی انسانی می‌تواند در هماهنگی و یکپارچه سازی فعالیت‌های تجاری پایدار نقش مهمی داشته باشد. در نهایت آموزش مفاهیم کلیدی مرتبط با تجارت پایدار  به منظور همراه نمودن ذهنیت و افکار بدنه‌ی یک سازمان و یا شرکت با اهداف مسئولانه و پایدار می‌تواند در موفقیت برنامه‌های مسئولانه و پایدار اثر بخش باشد. برخی از مهم‌ترین دوره‌ها‌ی آموزش مرتبط با مسئولیت اجتماعی و فعالیت‌های پایدار شرکتی می‎تواند شامل موارد ذیل باشد:

–        آشنایی با اصول و رویکردهای مسئولیت اجتماعی شرکتی و سازمانی

–        معرفی استاندارد مسئولیت اجتماعی و خیر جمعی(iso 26000)

–        آشنایی با اهداف توسعه پایدار

–        معرفی استاندارد و چارچوب‌های گزارش دهی پایداری

مشاوره در حوزه پایداری(مقررات و استانداردهای محیط زیستی، اجتماعی و مالی)

هرچند بسیاری از متخصصان بر این گمان هستند که مشاوره در حوزه مسئولیت اجتماعی بیشتر بر مسائل محیط زیستی بایستی متمرکز باشد. اما یک مشاور پایداری و یا مسئولیت اجتماعی بایستی توانایی ارزیابی و برنامه‌ریزی در خصوص ابعاد اجتماعی و اقتصادی فعالیت‌های تجاری و برنامه‌های عمرانی را نیز داشته باشد. علاوه بر این یک مشاور مسئولیت اجتماعی بایستی بتواند گونه‌ای از اهداف و شاخص‌های مسئولانه را برای یک کسب و کار طراحی نماید که به رشد اقتصادی و کاهش ریسک‌های تجاری آن نیز منجر شود.

مشاوره می‌تواند شامل ارزیابی و ارائه توصیه‌هایی در خصوص فعالیت‌های فعلی یک شرکت و یا سازمان از طریق آگاهی از انتظارات ذی‌نفعان سازمان و یا شرکت باشد و یا ارائه برنامه‌ها و طراحی نقشه راه مسئولانه باشد. یک مشاور موفق مسئولیت اجتماعی شرکتی بایستی از مهارت‌های لازم به منظور ارتباط موفق با ذی‌نفعان شرکت و یا سازمان برخوردار باشد. چنین مشاورانی می‌توانند به صورت موردی در خصوص اقدامات مختلف یک شرکت و با سازمان از منظر آثار پایدار نیز اظهار نظر و توصیه بنمایند. 

شناخت و مشاوره ارتباط با ذی‌نفعان

شناسایی ذی‌نفعان یک کسب و کار و پاسخگویی به انتظارات مشروع آنها، یک گام کلیدی در پیاده سازی سیستم‌های مبتنی بر مسئولیت اجتماعی و حاکمیت پایدار شرکتی است. طبقه‌بندی و اولیت‌بندی ذی‌نفعان می‌تواند بر مبنای نوع ارتباط با شرکت و یا اثری که فعالیت‌های یک کسب و کار بر زندگی این افراد و گروه‌ها دارد و یا اثری که این افراد و گروه‌ها بر فعالیت‌های یک کسب و کار دارند، صورت بگیرد. مراکز مشاوره در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکتی می‌توانند با روش‌های تحقیقاتی کمی و کیفی، داده‌های مفیدی در خصوص ذی‌نفعان و انتظارات آنان در اختیار کسب و کارها بگذارند. این داده‌ها علاوه براینکه نقش کلیدی در استقرار و اجرای استانداردها و چارچوب‌های پایداری دارد، می‌تواند در زمینه توسعه بازار و خلق فرصت‌های جدید تجاری نیز مؤثر باشد.

مشاوره در برندینگ پایدار

شهرت و اعتبار یک کسب و کار و یا آنچه که برندینگ تجاری خوانده می‌شود، عنصر کلیدی در خلق سود و منفعت برای یک کسب و کار دارد. برندینگ مفهومی است که سالیانه میلیون‌ها دلار از جانب کسب و کارهای مختلف بر آن هزینه می‌شودِ و البته چنین هزینه‌هایی گاه با انتخاب اشتباه در شیوه و یا موضوع تبلیغات و یا بی‌توجه به انتظارات ذی‌نفعان می‌تواند خسارات مالی و معنوی فراوانی برای یک کسب و کار به دنبال داشته باشد. مشاوره در حوزه مسٔولیت اجتماعی با ارائه خدمات مشاوره‌ای مبتنی بر تجارب و استانداردهای بین المللی به شرکت‌ها و سازمان در انتخاب شیوه‌های برندینگ مبتنی بر مسئولیت‌های اجتماعی و توسعه پایدار یاری می‌رسانند.

گزارش دهی و استراتژی سازی در حوزه ی پایداری

گزارش دهی و استراتژی سازی در حوزه پایداری

گزارش دهی در حوزه مسئولیت اجتماعی هرچند امروزه عموما به شکل داوطلبانه از سوی شرکت‌ها و سازمان‌ها صورت می‌گیرد اما  استانداردها و چارچوب‌های مختلف ملی، منطقه‌ای و بین المللی در این خصوص وجود دارد که سرمایه‌گذاران با تاکید بر آن به تخصیص سرمایه اقدام می‌ورزند و همچنین حضور در برخی از بازارها( در موارد مانند اتحادیه اروپا) منوط به رعایت این استانداردها است. همچنین در برخی از کشورها، ما شاهد قوانینی در این خصوص هستیم که ارائه گزارش پایداری و غیر مالی را در کنار گزارش‌های مالی سالیانه الزام آور می‌داند. این شیوه از اطلاع رسانی می‌تواند تحت عناوینی مانند گزارش پایداری، گزارش غیر مالی و یا گزارش مسئولیت اجتماعی باشد. در این میان شایان توجه است که  شرکت و سازمانی که قصد ارائه اطلاعات و آمار در خصوص آثار زیست محیطی، اجتماعی و… از فعالیت‌های خود دارند می‌تواند هر نامی را برای اینگونه گزارش‌های خود انتخاب کند. شرکت‌ها و سازمان‌ها همچنین می‌توانند بر اساس حوزه فعالیت خود در صنایع مختلف، محدوده جغرافیایی و حقوقی فعالیت و چشم اندازهای توسعه و رشد خود، استاندارد و چارچوب متناسب را انتخاب نموده و گزارش‌های خود را براساس ضوابط و مقررات مورد نظر تنظیم نمایند. یک مشاور مسئولیت اجتماعی شرکتی می‌تواند علاوه بر تنظیم گزارش پایداری در خصوص انتخاب استاندارد و یا چارچوب گزارش دهی مناسب نیز به شرکت‌ها و سازمان‌ها توصیه‌هایی را ارائه دهد. برخی از معروف ترین استانداردها و چارچوب‌های گزارش دهی پایداری عبارتند از GRI , SASB.

مطالعه بیشتر: IFRS یا استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی چیست و چه کاربرد و چالشهایی دارد؟

چگونه در ندای توسعه به کسب و کارها در تحقق اهدافشان کمک می‌کنیم

مجموعه ندای توسعه، اولین مرکز دانش بنیان در حوزه طراحی و پیاده سازی سیستم‌های مسئولیت اجتماعی شرکتی در ایران است. مشاوران ما دارای پیشینه موفق در حوزه‌های مدیریت، محیط زیست، بازاریابی، حقوق، طراحی محصول، گرافیک و تحلیل داده هستند. همچنین بنیان‌گذار مجموعه ندای توسعه، اولین دارنده گواهینامه تخصصی تنظیم گزارش پایداری از سازمان  2022 GRI در ایران است.

ما با تمرکز بر سه محور آموزش، مشاوره و گزارش دهی در کنار شما به منظور ارتقای کسب و کارتان خواهیم بود.  مشاوران ما می‌توانند بر اساس رویکردهای نوین پایداری و با شناخت دقیق و روز آمد از تجارب جهانی به شما در ارتباط موفق با ذی‌نفعان، ارتقای فرهنگ سازمانی و گسترش اهداف تجاری یاری برسانند. ندای توسعه همچنین با ارزیابی دقیق فعالیت‌های شما بر اساس استانداردها و چارچوب‌های موجود به برندینگ و شهرت کسب و کار شما و کاهش ریسک فعالیت‌هایتان یاری می‌رساند. همچنین اگر به دنبال جذب سرمایه برای کسب و کار یا استارت آپ خود هستید و یا به مقاصد صادراتی جدیدی برای محصول خود می‌اندیشید می‌توانید با بهره‌گیری از مشاوره متخصصان ما، فرصت‌های جدیدی پیش روی شرکت خود بیافرینید. ما همچنین به شما در ایجاد و حفظ یک کسب و کار مسئول و پایدار در جامعه یاری می‌رسانیم.

خدمات ما در ندای توسعه

خدمات ما در ندای توسعه با محوریت مسئولیت اجتماعی و حاکمیت پایدار شرکتی شامل موارد ذیل است:

1.      حاکمیت شرکتی

2.      گزارش دهی و ارتباطات

3.      آموزش و فرهنگ سازمانی

4.      توسعه بازار

حاکمیت پایدار شرکتی: 

–        استراتژی و سیاست گذاری حاکمیت شرکتی

–        چشم اندازهای رشد و برنامه اقدام

–        شاخص سازی و اجرا

–        ارزیابی ریسک

گزارش دهی و ارتباطات:

 –        طراحی چارچوب‌های تطابق و اصول راهنما

–        جمع آوری داده‌ها، ارزیابی آثار تجارت بر محیط زیست و جامعه

–        آنالیز متریالیتی

–        نقشه راه استانداردهای ملی و بین المللی

–        گزارش نویسی بر محور GRI 2021

–      تدوین گزارش مسئولیت اجتماعی بر محور IS026000

 آموزش و  ارتقای فرهنگ سازمانی:

–        معرفی مسئولیت اجتماعی شرکتی و ESG

–        ESG برای مدیران

–        فرصت‌های تجاری برآمده از مسئولیت اجتماعی شرکتی

–        معرفی استاندارد مسئولیت اجتماعی و خیر جمعی(iso 26000)

–        GRI 2021 دوره عمومی و پیشرفته

–        آثار ESG  بر بهبود عملکرد نیروی انسانی

–        ارتباط کارآمد با نیروی انسانی

–        سیاست گذاری شیوه‌های ارزیابی و پاداش

توسعه بازار:

–        شناخت، طبقه‌بندی و مشارکت ذی‌نفعان

–        تحقیقات بازار

–        تحلیل و آنالیز بازار

–        بازاریابی و بهبود تجربه مشتری

–        ارتقای سیستم پاسخگویی و ارتباط با مشتری

مطالعه بیشتر: چگونه ندای توسعه شما را در تحقق اهداف توسعه پایدار کمک می کند؟

متخصصین ندای توسعه

ندای توسعه خانه‌ی پایدار اندیشان است. ستون و چشم انداز این خانه بر مبنای پایداری و توسعه برای همگان بنا شده است. ما اعضای یک خانواده، گروهی خلاق و متعهد هستیم که دوستی و همراهی را محور کارهایمان قرار داده‌ایم، ما با لذت، پروژه‌های کاریمان را انجام می‌دهیم و هر پروژه را آغازی دیگر برای یک دوستی  پایدار می‌دانیم. روحیه  تیمی و همراهی ما که با تخصص و تجارب متنوع ما همراه است، باعث شده در خلق راهکارها و ایجاد فرصت‌ها، از ایده فراتر رفته و تحقق برنامه‌ها را، شدنی ببینیم. خانه ندای توسعه هرچند در تهران است اما متخصصان ما نه تنها در سراسر کشور عزیزمان ایران بلکه از 3 قاره آسیا، اروپا و آمریکا با ما همکاری می‌کنند. ما بر این باور و اعتقاد هستیم که با همکاری و همراهی دوستانه، دستیابی به بهترین راهکارها و نتایج ممکن و شدنی است.

تجارت موفق، جهانی بهتر. کار بزرگی است که به افرادی بزرگ نیاز دارد. ما بر این باوریم که بهترین همراهان برای شما بزرگ اندیشان هستیم.

ارتباط با ندای توسعه

ما بر این باوریم که هویت و برند یک  کسب و کار را چشم اندازها و شیوه زیستن  آن در جامعه مشخص می کند. از این رو، برای اینکه در حیطه فعالیت، در صنعت و در میان ذی‌نفعان و مشتریان خود برجسته و شناخته شوید، باید بدانید که چه کسی هستید و چگونه می توانید با پایبندی به مسئولیت اجتماعی شرکتی و قدم در راه تحقق اهداف توسعه پایدار، تصویر بهتری از خود و کسب و کارتان نشان دهید. تخصص ما دقیقاً همراهی با شما در چنین مسیری است. ما  به شما  کمک می‌کنیم تا آنچه را که هم می‌تواند شما را منحصر به فرد کند و هم می تواند فرهنگ سازمانی و مسئولیت اجتماعی را به جلو ببرد، کشف و بیان کنید. برای گفت و گو در این زمینه که  چگونه  ندای توسعه می‌تواند به شما کمک کند که عملکرد و فرهنگ سازمانی‌تان را ارتقا بخشید و با پایداری و توازن در فعالیت‌هایتان، کسب و کار خود را بیش از گذشته رونق دهید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی، شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام , لینکدین با ما در ارتباط باشید. همکاران ما- پایدار اندیشان ندای توسعه پاسخگوی پرسش‌ها و راهنمای شما خواهند بود و البته از گفت و گو با شما خواهند آموخت.

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *