گزارش دهی ESG در سال 2024: ضرورتی برای فعالیت‌های شرکتی پایدار
گزارش دهی ESG در سال ضرورتی برای فعالیت_های شرکتی پایدار
زمان مطالعه: 3 دقیقه

گزارش دهی ESG در سال 2024: ضرورتی برای فعالیت‌های شرکتی پایدار

ESG در چند سال گذشته همراه با افزایش آگاهی عمومی در مورد تغییرات آب و هوایی رشد کرده است. همانطور که به سمت سال 2024 پیش می‌رویم، روندهای جدید ESG بیش از پیش به وجود می‌آیند که همه باید به آن توجه داشته باشند، به ویژه برای شرکت‌هایی که به دنبال پایداری بیشتر و رقابت در بازارهای گوناگون هستند. توجه به معیارهای محیط زیستی، اجتماعی و حاکمیتی با هدف حرکت به سمت شیوه‌های تجاری پایدارتر و تلاش برای کاهش اثرات محیط زیستی در سراسر جهان، به یک مفهوم اساسی تبدیل شده است. 

در طول دهه گذشته، تحولی بزرگ در نحوه درک مشاغل از نقش خود در جامعه رخ داده است. سرمایه گذاران، مصرف کنندگان و حتی کارمندان خواهان شفافیت و پاسخگویی در عملیات شرکت هستند و گزارش ESG به عنوان پاسخی به این تقاضا ایجاد شده است.

2024 سال تعیین کننده‌ای برای ESG خواهد بود

سال 2023 سالی بود که ESG در رسانه‌های زیادی به چالش کشیده شد. اما سال 2024 ثابت خواهد کرد که ESG همچنان پا برجا خواهد ماند. انتشار سریع قوانین افشای اجباری آب و هوا نشان دهنده اهمیت موضوع است؛ نه تنها برای تعداد شرکت‌هایی که به زودی ملزم به ارائه گزارش بر اساس چارچوب‌های استاندارد شده هستند، بلکه برای عمق و دامنه الزامات گزارش‌دهی نیز مهم است. در نتیجه در سال 2024 شرکت‌های زیادی شروع به جدی گرفتن ESG می‌کنند، نه صرفاً به عنوان تمرینی در انطباق و مدیریت ریسک، بلکه به عنوان فرصتی برای طراحی مجدد مدل‌های تجاری خود از پایه. ادغام واقعی ESG به این معنی است که فرآیندهای طراحی بازسازی، استراتژی‌های تدارکات بازنویسی و تلاش‌های بازاریابی و ارتباطات برای همیشه تغییر می‌کنند. ESG دیگر صرفاً یک «ارزش افزوده» نبوده، بلکه بخش اصلی استراتژی کسب و کار خواهد بود.

مطالعه بیشتر: اولین مجموعه از دوازده استاندارد گزارش‌دهی پایداری اروپا (ESRS) منتشر شد

سیر تکاملی گزارش ESG

گزارش ESG از یک مفهوم خاص به یک روش تجاری اصلی تبدیل شده است و در سال 2024، دیگر صرفاً به رعایت یا برآوردن انتظارات ذی‌نفعان محدود نمی‌شود. تکامل مداوم سرمایه‌گذاری ESG و سرمایه‌گذاری پایدار مستلزم آن است که کسب‌وکارها با چشم‌انداز به سرعت متغیر الزامات نظارتی و انتظارات ذی‌نفعان سازگار شوند.

  • هوش مصنوعی (A.I.) در گزارش‌دهی ESG:

A.I. شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا جمع‌آوری و تفسیر داده‌های ESG را از منابع بسیاری، مانند رسانه‌های اجتماعی، رسانه‌های خبری و حسگرهای اینترنت اشیا(IOT)، خودکار کنند. این اتوماسیون شناسایی ریسک‌ها و فرصت‌های اصلی ESG را تسهیل و یک استراتژی شرکتی دقیق‌تر را ممکن می‌سازد.

  • پردازش زبان طبیعی (NLP):

از طریق الگوریتم‌های NLP، حجم وسیعی از داده‌های بدون ساختار از منابع مختلف پردازش، ارزیابی و به تصمیم‌گیری‌های مدیریت سرمایه‌گذاری کمک می‌کنند.

  • تحلیل پیشگویانه:

از طریق قابلیت‌های A.I داده‌های زمانی پردازش شده تا روند عملکرد ESG شناسایی شود. این شناسایی شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا ریسک‌های بالقوه ESG، مانند پیامدهای تغییرات آب و هوا یا احتمال کمبود منابع را پیش بینی کنند.

  • یادگیری عمیق:

الگوریتم‌های یادگیری عمیق الگوهای پیچیده در داده‌های ESG را تشخیص می‌دهند، روابط و روندهای پنهان را آشکار، و در نتیجه فرآیندهای تصمیم‌گیری را بهینه می‌کنند.

اهمیت معیار و متریک‌های ESG

اگر به دنبال شیوه‌های شرکتی پایدار هستید، معیارهای ESG به عنوان قطب‌نما و راهنمای شما عمل می‌کنند. معیار و متریک‌های محیط زیستی تأثیر سازمان بر محیط زیست، معیارهای اجتماعی سهم شرکت یا سازمان در جامعه، و معیارهای حاکمیتی کیفیت فرآیندهای داخلی مجموعه را ارزیابی می‌کنند. ادغام این معیارها دید جامعی از تعهد یک شرکت به شیوه‌های تجاری مسئولانه و اخلاقی ارائه می‌دهد. گزارش ESG به ابزاری برای شرکت‌ها تبدیل شده تا ارزش‌ها و تعهد خود را به پایداری بیان کنند.

نقش فناوری در گزارش ESG

در سال 2024، پیشرفت‌های تکنولوژی نقش اساسی در افزایش کارایی و دقت گزارش ESG ایفا خواهد کرد. اتوماسیون، راه‌حل‌های نرم‌افزاری، هوش مصنوعی و فناوری‌های بلاک چین، فرآیندهای جمع‌آوری و راستی‌آزمایی داده‌ها را ساده‌سازی و بارمسئولیت شرکت‌ها را کاهش و در عین حال قابلیت اطمینان اطلاعات گزارش‌شده را افزایش می‌دهند. این تحول تکنولوژیکی باعث تغییر به سمت گزارش‌دهی سریع و تصمیم‌گیری مبتنی بر داده‌ها می‌شود. اگر به دنبال پیاده‌سازی یک سیستم گزارش‌دهی مؤثر ESG هستید که با استانداردهای بین المللی مانند GRI مطابقت داشته باشد با مشاوران ندای توسعه در تماس باشید.

مطالعه بیشتر: 6 اقدام که کسب و کارها برای استفاده از اهداف توسعه پایدار باید انجام دهند

چشم انداز نظارتی و استانداردهای جهانی

دولت‌ها و نهادهای نظارتی در حال پیگیری فوریت پایداری هستند. در سال 2024، شاهد همسویی فزاینده استانداردهای گزارش ESG در سطح جهانی هستیم که ابهام و ناهماهنگی‌ها را کاهش می‌دهد. 

شرکت‌هایی که از شیوه‌های پایدار استقبال می‌کنند نه تنها ریسک‌ها را کاهش می‌دهند، بلکه فرصت‌های جدیدی برای نوآوری، کاهش هزینه و تمایز در بازار کشف خواهند کرد. گزارش ESG دیگر به عنوان یک بار مسئولیت تلقی نمی‌شود، بلکه به عنوان یک ابزار استراتژیک برای انعطاف پذیری طولانی مدت و موفقیت در چشم انداز تجاری به سرعت در حال تغییر است.

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *