10 ساختمان برتر پایدار بزرگترین شرکت‌های جهان
10 ساختمان برتر پایدار بزرگترین شرکت های جهان-ندای توسعه
زمان مطالعه: 10 دقیقه

10 ساختمان برتر پایدار بزرگترین شرکت‌های جهان

از آمازون گرفته تا Adobe، Nvidia تا Salesforce، برخی از بزرگترین شرکت‌های جهان با دفاتر مرکزی پایدار و نوآورانه هستند. در سال 2014، تیم کوک، مدیرعامل اپل اعلام کرد که اپل در حال ساخت سبزترین ساختمان روی کره زمین است.

پردیس اپل در کوپرتینو، کالیفرنیا که در سال 2016 افتتاح شد، با 100٪ انرژی‌های تجدید پذیر، 9000 درخت، و سیستم بازیافت برای تامین آب مورد نیاز شهر مجاور افتتاح شد.

همانطور که انتظار می‌رود، این لیست در حال رشد شامل بسیاری از بزرگترین (و مبتکرترین) شرکت‌های جهان، بسیاری از شرکت‌های فناوری، با دفاتر مرکزی پایدار است. هر یک از این دفاتر مرکزی این شرکت‌ها دارای رتبه‌بندی LEED هستند که تعهد آن‌ها به پایداری، نوآوری، و مسئولیت محیط زیستی را برجسته می‌کند و الهام بخش سایر شرکت‌ها برای پیروی از این الگوها هستند.

ساختمان‌های سبز برای محیط‌زیست و مردم خوب هستند، اما از نظر تجاری و اقتصادی نیز مفید هستند. به همین دلیل است که شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان گواهی ساختمان سبز را برای دفتر مرکزی خود اتخاذ کرده‌اند. با حمایت از ساختمان‌های دارای گواهی، شرکت‌ها می‌توانند در هزینه‌ها صرفه جویی، کارایی را بهبود، انتشار کربن را کاهش و مکان‌های سالم‌تری برای مردم ایجاد کنند.
ملیسا بیکر
 معاون ارشد شورای ساختمان سبز ایالات متحده

در این مقاله ده تا از بزرگترین شرکت‌های جهان که ساختمان آن‌ها از پایدارترین و نوآورترین شرکت‌های جهان است، معرفی می‌شوند.

ساختمان پایدار آمازون-ندای توسعه

10. آمازون(Amazon)

ارزش بازار: 1.511 تریلیون دلار

دفتر: The Spheres، سیاتل، واشینگتن

امتیاز LEED: طلایی

The Spheres که غول سبز سیاتل لقب گرفته است، نه تنها برای دیدن زیبا است – یک جنگل سه گنبدی را در نظر بگیرید – بلکه با طراحی الهام گرفته از طبیعت، ارزش‌های دیگری نیز ارائه می‌دهد. “دیوار زنده” و مناطق سبز چهار طبقه این دفتر دارای 40000 گیاه از 50 کشور است. وظیفه‌ای عظیم که نیاز به یک باغبان تمام وقت برای مدیریت رشد در یک دوره سه ساله دارد. امروز، 70 نفر به طور خاص برای پشتیبانی از The Spheres کار می‌کنند.

در زیر فضای سبز در دفتر یک سیستم آبیاری هوشمند آب وجود دارد که آب را در هر قسمت از دیوار که به آن نیاز دارد به گردش در می‌آورد و آب باقیمانده را به یک مخزن مرکزی تغییر مسیر می‌دهد. یک آبشار نیز وجود دارد و از نور طبیعی خورشید برای گیاهان استفاده می‌شود.

علیرغم اینکه The Spheres در میان مناظر شهری پر رونق سیاتل قرار دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که کار در میان فضای سبز و در نور طبیعی باعث افزایش بهره‌وری و کاهش استرس می‌شود. به گفته سازنده مواد ساختمانی Holcim، انتخاب مواد و فرآیندهای ساختمانی The Spheres باعث شد تا از ورود  بیش از 400 تن CO2 به جو جلوگیری کند.

ساختمان پایدار آزمایشگاه ابوت - ندای توسعه

9. آزمایشگاه‌های ابوت(Abbott Laboratories)

ارزش بازار: 181.16 میلیارد دلار

دفتر: ابوت پارک، شیکاگو، ایلینوی

امتیاز LEED: طلایی – 52

Abbott یک شرکت آمریکایی چندملیتی تجهیزات پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی است که به دلیل کسب و کار مسئولانه و پایدار خود در سطح جهانی شناخته شده است. ابوت نه تنها در سال 2023 توسط نیوزویک به عنوان یکی از مسئولیت‌پذیرترین شرکت‌های آمریکا شناخته شد و از بین 500 شرکت در رتبه 12 قرار گرفت، بلکه از سال 1984 هر ساله به عنوان یکی از تحسین‌شده‌ترین شرکت‌های جهان توسط مجله فورچون فهرست می‌شود.

مطالعه بیشتر: بهترین شیوه‌ها در مدیریت گزارشگری و افشا در سال ۲۰۲۴

پردیس آبوت پارک در شمال شیکاگو به عنوان مقر جهانی شرکت آزمایشگاه‌های ابوت، و مرکزی برای تحقیق و توسعه، شامل فناوری‌های کارآمد انرژی، شیوه‌های ساختمان سبز، و محوطه‌سازی سازگار با محیط زیست است. این ساختمان توانست در سال 2010 گواهینامه طلایی LEED را دریافت کند.

ساختمان پایدار مورگان استنلی-ندای توسعه

8. مورگان استنلی(Morgan Stanley)

ارزش بازار: 131.58 میلیارد دلار

دفتر: ساختمان مورگان استنلی، شهر نیویورک

امتیاز LEED: طلایی – 60

مورگان استنلی به بی‌طرفی کربن در سراسر عملیات جهانی خود از جمله مقر آن در شهر نیویورک دست یافته است. برای بیش از یک دهه، مورگان استنلی متعهد به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خود از طریق بهره‌وری انرژی استراتژیک در ساختمان‌هایش بوده و با تامین 100 درصد انرژی خود از انرژی‌های تجدیدپذیر، بی‌طرفی کربن را در سراسر فعالیت‌های جهانی خود به دست آورده است.

دفتر مرکزی آن از سال 1995، ساختمان 42 طبقه مورگان استنلی در 1585 برادوی در قلب میدان تایمز قرار دارد و گواهینامه طلایی LEED را برای ویژگی‌های کارآمد انرژی دریافت کرده است. کیفیت محیط داخلی ساختمان در زمینه‌هایی مانند کاهش ذرات هوای داخل ساختمان، برنامه تمیز کردن سبز با کارایی بالا که شامل خرید محصولات و مواد پایدار و استفاده عالی از نور روز و مناظر است، امتیاز مطلوبی برای این ساختمان کسب کرده است.

استفاده از مواد و منابع پایدار نه تنها به خود ساختمان، بلکه به اشیاء درون آن، از تجهیزات برقی پایدار گرفته تا جیوه کاهش یافته در لامپ‌ها را شامل می‌شود.

ساختمان پایدار انویدیا-ندای توسعه

7. انویدیا(Nvidia)

ارزش بازار: 1.15 تریلیون دلار

دفتر: اندیور و وویجر، سانتا کلارا، کالیفرنیا

امتیاز LEED: طلایی  –  64

یک نمونه درخشان از طراحی و نوآوری پایدار، دفتر مرکزی چشمگیر سیلیکون ولی انویدیا، سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی، شامل دو پروژه ساختمانی بزرگ است: Endeavour که در سال 2018 تکمیل شد و Voyager که در سال 2022 افتتاح شد.

انویدیا در گزارش پایداری خود در سال 2022 توضیح می‌دهد که چگونه هر دو پروژه بر اساس استانداردهای گواهی طلایی LEED ساخته شده‌اند. ساختمان 500000 فوت مربعی اندیور با سطح بالایی از بهره‌وری انرژی در قلب خود طراحی شده است. در میان ویژگی‌ها، توزیع هوای زیر کف، اکونومیزورهای هوا، آب و سیستم‌های روشنایی هوشمند همگی به پایداری آن کمک می‌کنند.

مسیر پیاده‌روی ساختمان Endeavor سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی تا وویجر جدیدتر (75000 فوت مربع) با درختان پوشیده شده است و با صفحات خورشیدی روی سازه‌های هوایی به نام «پرده» سایه می‌اندازد – این پنل‌های خورشیدی 390 کیلووات را در خود جای داده است. 

سایت وویجر دارای طراحی بیوفیلیک است و شامل دیوارهای سبز پوشیده از گیاهان بومی است که هوا را تازه و صدا را جذب می‌کند. منبع نور اصلی در طول روز نور طبیعی است که اتکا به روشنایی الکتریکی را تا حدود 40 درصد کاهش می‌دهد.

مطالعه بیشتر:  ۱۰رویداد بین المللی برتر پایداری در سال ۲۰۲۴

ساختمان پایدار ادوبی-ندای توسعه

6. ادوبی(Adobe)

ارزش بازار: 274.19 میلیارد دلار

دفتر: برج بنیانگذاران، سن خوزه، کالیفرنیا

امتیاز LEED: طلایی – 66

برج بنیانگذاران ادوبی(Adobe Founders) اولین ساختمان تمام الکتریکی در مقیاس بزرگ در سیلیکون ولی است. سن خوزه از سال 1996 محل غول نرم‌افزاری طراحی Adobe بوده است و با افتتاح Founders Tower در سال جاری، 18 طبقه و 1.25 میلیون فوت مربع به دفتر مرکزی شرکت Adobe اضافه شده است. همچنین به گواهی طلایی LEED دست یافت. Founders Tower به عنوان اولین ساختمان تمام الکتریکی در مقیاس خود در سیلیکون ولی، تعهد شرکت به خلاقیت، پایداری و فراگیر بودن را نشان می‌دهد. انرژی به طور کامل توسط انرژی خورشیدی و باد تولید می‌شود.

این شرکت این دفتر را به‌عنوان «تجلی فیزیکی آنچه که آینده محل کار خواهد بود»، توصیف می‌کند. این تعهد به پایداری در سایر بخش‌های ساختمان نیز خود را نشان می‌دهد. سالن غذا در اینجا بزرگترین آشپزخانه تمام الکتریکی در آمریکای شمالی است و بیش از 70 درصد از کل نیاز برق Adobe از طریق انرژی‌های تجدید پذیر تامین شود. این شرکت اطمینان می‌دهد که این میزان تا سال 2025 در تمام عملیات خود به 100٪ افزایش خواهد یافت. حدود 90٪ از زباله‌های روزانه بازیافت می‌شوند یا به شکل دیگری به محل‌های دفن زباله راه پیدا نمی‌کنند.

Founders Tower در کنار سه برج شرکتی دیگر Adobe که دارای گواهینامه LEED نیز هستند، قرار دارد، از جمله Adobe West، که در سال 2009 به دلیل سطح بالای پایداری خود، گواهینامه پلاتینیوم دریافت کرد.

ساختمان پایدار ولز فارگو(Wells Fargo)

5. ولز فارگو(Wells Fargo)

ارزش بازار: 161.57 میلیارد دلار

دفتر: برج ولز فارگو، سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

امتیاز LEED: طلایی – 71

با هدف صفر خالص تا سال 2050، غول خدمات مالی Wells Fargo در تلاش است تا به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند. دفتر مرکزی ولز فارگو در سانفرانسیسکو در سال 2018 گواهینامه طلایی LEED را دریافت کرد. این اولین ساختمان دارای گواهینامه LEED برای Wells Fargo نیست. در سال 2011، سایت 250000 فوت مربعی آن در نورفولک ویرجینیا استاندارد طلایی را دریافت کرد.

ساختمان پایدارگوگل-ندای توسعه

4. گوگل(Google)

ارزش بازار: 1.65 تریلیون دلار

دفتر: گوگل پلکس و بی ویو، کالیفرنیا

امتیاز LEED: پلاتینیوم v4

گوگل متعهد شده است که تا سال 2030 هر ساعت از روز با انرژی بدون کربن کار کند و به همین دلیل انرژی‌های تجدیدپذیر را در اولویت قرار داده و پتانسیل خورشیدی ساختمان‌های خود را به حداکثر می‌رساند.

گوگل قبلاً ادعا کرده بود که 4.5 میلیون فوت مربع از دفاتر آن در سراسر جهان برای مطابقت با استانداردهای گواهینامه LEED دوباره طراحی شده و این غول فناوری 1.8 میلیارد دلار برای پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر متعهد شده است.

مطالعه بیشتر: گزارش محیط زیست گوگل در سال ۲۰۲۳

در سال 2007، این شرکت بیش از 9000 پنل خورشیدی با ظرفیت انرژی 1.6 مگاوات را در سایت Googleplex نصب کرد. در سال 2017، گوگل همچنین اعلام کرد که کل عملیات آن 100٪ با انرژی‌های تجدیدپذیر انجام می‌شود.

پردیس Bay View Google در گوشه شمال شرقی مجتمع واقع شده است و وسعتی برابر با 1.1 میلیون فوت مربع دارد و آن را به یکی از بزرگترین ساختمان‌های جهان برای دریافت گواهینامه LEED v4 Platinum تبدیل می‌کند.

این پردیس کاملاً الکتریکی و خالص آب مثبت با بزرگترین تأسیسات زمین گرمایی آمریکای شمالی و یک سیستم بازیافت و مدیریت آب طوفان در محل ارائه می‌شود. پردیس از اصول طراحی بیوفیلیک – مانند فضای سبز، نور طبیعی روز و منظره بیرونی از هر میز – استفاده می‌کند تا سلامت و رفاه افراد داخل را بهبود بخشد. سیستم تهویه 100٪ از هوای بیرون استفاده می‌کند – یک دستاورد قابل توجه وقتی که در نظر بگیرید که یک سیستم معمولی فقط از 20-30٪ هوای بیرون استفاده می‌کند.

اعتبار سبز این سایت همچنین در مورد نحوه مصرف غذا توسط کارمندان Google در محوطه اعمال می‌شود. در کنار باغ سبزیجات، بسیاری از غذاهای موجود در منوی غذایی کافه از غذاهای ارگانیک محلی استفاده می‌کنند. “کافه 150” همچنین تمام مواد خود را در شعاع 150 مایلی تهیه می‌کند.

ساختمان پایدار مایکروسافت-ندای توسعه

3. مایکروسافت(Microsoft)

ارزش بازار: 2.77 تریلیون دلار

دفتر: استرا پارک، ردموند، واشنگتن

امتیاز LEED: پلاتینیوم – 81

پارک Esterra واقع در محله‌ای به مساحت 175 جریب در منطقه Overlake در ردموند، دفتر مرکزی مایکروسافت است. در سال 2022، در پردیس ردموند، مایکروسافت اولین آشپزخانه تمام الکتریکی خود را افتتاح کرد، یک سالن غذا به مساحت 12200 فوت مربع که 9 ایستگاه غذا دارد و از 1000 وعده غذایی در روز آماده و 100٪ از انرژی آبی تجدیدپذیر استفاده می‌کند.

مایکروسافت در گزارش پایداری 2022 خود می گوید که قصد دارد تمام آشپزخانه‌های جدید را با تجهیزات تمام الکتریکی بسازد و در حال توسعه طرح‌های مقاوم سازی برای عملیات‌های فعلی است. این غول فناوری حتی یک گزارش رسمی با نام Dining All-Electric را برای به اشتراک گذاشتن درس‌های آموخته شده، جزئیات فنی و تصمیم گیری منتشر کرد.

بر اساس امتیازدهی LEED 2022، سالن غذاخوری مایکروسافت امتیاز 22 از 25 را در زمینه “بهینه سازی عملکرد انرژی” و همچنین حداکثر امتیاز را برای استفاده از “مواد کم انتشار” کسب می‌کند.

ساختمان پایدار اپل-ندای توسعه

2. اپل(Apple)

ارزش بازار: 3.01 تریلیون دلار

دفتر: ساختمان اصلی پارک، کوپرتینو، کالیفرنیا

امتیاز LEED: پلاتینیوم – 87

در سال 2017 بود که اپل با افتتاح Apple Park، ساختمان اصلی مرکز فناوری کالیفرنیا، سبز شد. تیم کوک، مدیر عامل شرکت، قبل از افتتاح این ساختمان، در هفته آب و هوای نیویورک گفت که اپل می‌تواند “سبزترین ساختمان در جهان” باشد.

این پروژه 5 میلیارد دلاری که سفینه فضایی نامیده می‌شود، بزرگ‌ترین ساختمان دارای تهویه طبیعی در جهان است و برای 9 ماه از سال به AC نیاز ندارد. ساختمان شامل حدود 4300 دالان بتنی توخالی است که به خنک ماندن ساختمان کمک می‌کند.

مطالعه بیشتر: گزارش پیشرفت محیط زیستی اپل در سال ۲۰۲۳

مرکز 175 هکتاری که در سال 2019 توسط LEED تأیید شده است، به لطف نصب پنل خورشیدی 14 مگاواتی روی پشت بام و 4 مگاوات پیل سوختی بیوگاز، 100٪ انرژی تجدیدپذیر دارد. این سایت با 9000 درخت مقاوم به خشکی، میوه و سبزیجات برخی از درختان و گیاهانی که در کافه کارمندان سرو می شود تغذیه می‌شود، و آب بازیافتی به جایگزینی بیش از 30 میلیون گالن آب آشامیدنی کمک‌ می‌کند. این سیستم برای حمایت از مصرف آب شهر کوپرتینو در مجاورت گسترش می‌یابد.

ساختمان پایدار نیروی فروش-ندای توسعه

1. نیروی فروش(Sales Force)

ارزش بازار: 245.50 میلیارد دلار

دفتر: برج Salesforce، سانفرانسیسکو، کالیفرنیا

امتیاز LEED: پلاتینیوم – 89

از زمان تکمیل در سال 2017، برج 61 طبقه Salesforce بلندترین و یکی از نمادین‌ترین مکان‌ها در خط افق سانفرانسیسکو بوده است. این ساختمان با گواهینامه LEED پلاتینیوم، قامتی چشمگیر را با تعهد عمیق به پایداری و رفاه ترکیب می‌کند.

این برج دارای گواهی LEED Core و Shell Certified Platinum است و 50 درصد انرژی کمتری در هر فوت مربع نسبت به ساختمان اداری متوسط ایالات متحده مصرف  و 100 درصد برق تجدیدپذیر دارد.

این برج دارای بزرگترین سیستم بازیافت آب در محل آمریکا در هر ساختمان بلند تجاری است – که مصرف آب قابل حمل را تا 7.8 میلیون گالون کاهش می‌دهد – معادل 62.4 میلیون بطری آب.

سیستم نوآورانه HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) ساختمان به کارکنان در هر طبقه اجازه می‌دهد تا 100٪ هوای بیرون را تنفس کنند. همچنین، کارگران کنترل آسایش حرارتی شخصی در ایستگاه‌های کاری خود دارند و به دلیل عرضه هوای کم انرژی و سرعت کم، کمترین اختلال نویز ناشی از توزیع هوا را تجربه می‌کنند. در طبقه اوهانا (ohana)، از 128 گونه گیاهی مختلف که روی ستون‌ها ثابت شده‌اند استفاده شده تا حس رفاه حاکم باشد.

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *