6 علامت هشدار در فاکتور و مولفه ‌های ESG برای سرمایه گذاران و معامله گران
6 علامت هشدار در فاکتور و مولفه ‌های ESG برای سرمایه گذاران و معامله گران
زمان مطالعه: 3 دقیقه

6 علامت هشدار در فاکتور و مولفه ‌های ESG برای سرمایه گذاران و معامله گران

مسائل ESG چشم‌انداز معاملات را تغییر داده‌اند. این تغییر مفهومی به نام اهمیت مضاعف(دوگانه) را به جود آورده  که اهمیت مالی را در کنار تأثیر قرار می‌دهد. مسائل ESG فراتر از معاملات ESG است و بر طیف گسترده‌ای از معاملات تأثیر می‌گذارد. امروزه حفظ و یا ازبین رفتن موفقیت در معاملات به ایجاد ارزش از طریق عوامل مختلف ESG بستگی دارد. همین امر باعث شده که معامله‌گران معیارهای ESG را به عنوان اهرم‌های ارزش بشناسند و به دنبال ادغام ESG در فرآیندهای سرمایه‌گذاری خود هستند.

بررسی نتایج حاصل از معاملات اخیر 6 علامت هشدار به خصوص برای سرمایه گذاران و معامله گران برجسته کرده است. در ادامه به معرفی این 6 شاخص‌ هشداردهنده‌ می‌پردازیم. توجه و پرداختن به این موضوعات باعث کاهش ریسک و افزایش ارزش خواهد شد.

بازاریابی غیر اخلاقی

بازاریابی غیراخلاقی برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مشکل‌ساز است، زیرا که پیام‌ها با واقعیت همخوانی ندارند. برای مدیریت ریسک‌های ارزشی ناشی از عدم تطابق بازاریابی، ایجاد یک چارچوب کنترل شرکتی قوی، که انطباق با قوانین، مقررات و الزامات گزارش‌دهی را پوشش می‌دهد، ضروری است. 

معامله‌گران و سرمایه گذاران باید به ناهماهنگی‌های پیام‌های عمومی به‌ویژه در صنایعی که مقررات بازاریابی در آن‌ها ضعیف است، توجه کنند. به عنوان مثال، کلمه ارگانیک در صنعت آرایشی و بهداشتی معنای مورد توافق بین المللی ندارند.

87 درصد سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا اعتقاد دارند که شرکت‌ها در گزارش‌های خود ادعاهایی در مورد پایداری مطرح می‌کنند که پشتیبانی ندارد.

ریسک‌های شهرت

خطرات شهرت وابسته به عملکرد ESG جدید نیستند. ریسک‌هایی مانند “سبزشویی” برای اکثر کسب و کارها شاخته شده هستند که منجر به توجه منفی، ضربه زدن به اعتماد مصرف کننده، مشتری و ذی‌نفعان و در نهایت از دست دادن درآمد می‌شود.

ESG چارچوبی برای رسیدگی به مسائل  خارج از حیطه استانداردهای متداول فراهم می‌کند. بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با توجه به مسائل اجتماعی و حاکمیتی و با بررسی دیدگاه‌های کارکنان و فرهنگ سازمانی، به دنبال اطلاعاتی هستند که به آن‌ها در تصمیم گیری کمک می‌کند.

ریسک بالا در زنجیره تامین

ریسک بالا در زنجیره تامین با توجه به جنگ‌ها، درگیری‌ها بین المللی و تنش‌های تجاری بیشترین احتمال وقوع را دارند؛ این ریسک‌ها با تهدیدات ناشی از مسائل محیط زیستی تشدید می‌شوند. با این حال، تقاضا برای دقت در مورد قراردادها و رسمی بودن روابط زنجیره تامین در حال رشد است. برده‌داری مدرن، سلامت و ایمنی، و حقوق کار در کنار آگاهی از منابع مواد خام اهمیت یافته‌اند. خریداران همچنین به ثبات زنجیره‌های تامین نگاه می‌کنند و برخی از سرمایه‌گذاران با تشخیص آسیب‌پذیری‌های ژئوپلیتیکی و ESG، گام‌هایی برای افزایش انعطاف‌پذیری برمی‌دارند.

برای مثال: در بازار ورزش، تحلیل زنجیره تامین یک شرکت نشان داد که حدود 80 درصد از تولید هدف فقط در دو کارخانه صورت می‌گیرد و برخی چالش‌های این شرکت از جمله ریسک‌های اجتماعی و حاکمیتی مربوط به کشورهای محل قرارگیری کارخانه‌ها و تنش‌های تجارت جهانی شناخته شدند.

عدم توجه به کارمندان

کارکنان، عامل مهمی برای مشروعیت اعتبارنامه ESG یک شرکت و یک دارایی مهم در مرکز اکثر معاملات هستند. بررسی دقیق‌تر حاکمیت، توسعه و حفظ کارکنان، تنوع نیروی کار، و دستمزد برابر در حال حاضر در مرکز توجه هستند. معامله گران و سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای به دنبال تشخیص تلفات کارکنان از طریق ارزیابی‌های مسائل اجتماعی و حاکمیتی، بررسی زمینه‌هایی مانند فرهنگ شرکت و رضایت کارکنان به وسیله نظرسنجی‌های کارکنان و مصاحبه‌های یک به یک هستند. 

86٪ از کارکنان در امریکا ترجیح می دهند برای شرکتی کار کنند که به اولویت آن‌ها اهمیت می‌دهند.

مطالعه بیشتر: چگونه ESG برای کسب و کارها ایجاد ارزش می‌کند؟

تحول کم

چالش های ارائه نتایج پایدار ESG به عنوان یک جامعه بزرگ و پیچیده است. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در تضمین انتقال عادلانه و ایجاد تعادل میان مسائل اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی نقش مهمی دارند. وقتی معامله‌گران و سرمایه گذاران ESG را در تصمیم‌گیری‌های خود لحاظ کنند، تغییرات راهبردی در یک صنعت رقم خواهد خورد. اگر وعده‌ها بیش از حد یا کمتر ارائه شوند، عواقب ناخوشایندی به همراه خواهند داشت. با پیشرفت  فناوری و حرکت به سمت کاهش کربن؛ استراتژی‌ها، مدل‌های تجاری و فعالیت‌های شرکت‌ها به چالش کشیده خواهند شد.

بودجه فناوری‌های محیط زیستی در سال 2022 بیش از 25 درصد از کل هزینه‌ها و سرمایه گذاری‌های ریسک‌پذیر را به خود اختصاص داده است.

افشای ناکافی غیرمالی

برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، افشای ناکافی غیرمالی علامت هشدار مهمی است. برخی از شرکت‌ها ریسک‌های محیط زیستی و تأثیری که بر کسب‌وکارشان خواهد داشت را به عنوان بخشی از افشای غیرمالی خود گزارش می‌کنند. با این حال، در برخی موارد آن‌ها از سناریوهای اقلیمی استفاده می‌کنند که غیر واقعی و شاید برای کسب و کارشان مطلوب است.  افشای ناکافی ریسک نظارتی یا اعتباری ایجاد می‌کند.

به عنوان مثال، اگر یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر به سناریوی گرمایش شدید که ریسک‌های جدی به همراه دارد، یا سناریوی کاهش کربن که خطرات انتقال زیادی را ایجاد می‌کند، توجه نکند، ممکن است ارزش بسیاری را از دست بدهد.

مطالعه بیشتر: روش‌های تامین سرمایه برای کسب و کارهای علاقه مند به پایداری و ESG

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *