COP28: بزرگترین تعهدات مواد غذایی و کشاورزی پایدار
COP28 بزرگترین تعهدات مواد غذایی و کشاورزی پایدار-ندای توسعه
زمان مطالعه: 5 دقیقه

COP28: بزرگترین تعهدات مواد غذایی و کشاورزی پایدار

بر کسی پوشیده نیست که غذا نقش مهمی در بحران آب و هوا دارد. بر اساس گزارش سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، غذا و کشاورزی در سطح جهانی حدود یک سوم از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان را تشکیل می‌دهند و با توجه به اینکه انتظار می‌رود جمعیت جهان تا سال 2050 به 10 میلیارد نفر برسد، مسائل مربوط به امنیت غذایی و اثرات زیست محیطی احتمالاً تشدید خواهد شد.

طرز تولید و مصرف غذا باعث انتشار 30 درصد از گازهای گلخانه‌ای در جهان می‌شود، بیش از 70 درصد از آب شیرین جهان را مصرف می‌کند و مسئول 80 درصد از بین رفتن جنگل‌ها و از بین رفتن زیستگاه در مناطق گرمسیری است. اگر ما به سرعت راه های جدید و پایدار برای تولید و مصرف مواد غذایی پیدا نکنیم، این مشکلات تنها در چند دهه آینده بدتر خواهد شد.
مریم المحیری
وزیر تغییر آب و هوایی و محیط زیست امارات متحده عربی، در افتتاحیه COP28

به زبان ساده، برای از بین بردن گرسنگی و تغذیه جهان به روشی پایدار، تولیدکنندگان نیاز به تولید غذای بیشتری دارند بدون اینکه سیاره را از حد 1.5 درجه برای گرم شدن کره زمین عبور دهند. در حالی که هیچ راه حل واحدی وجود ندارد – بودجه و مقیاس‌بندی روش‌های کشاورزی پایدار به طور گسترده به عنوان راهی حیاتی برای تسریع انتقال به صفر خالص و انتقال مثبت طبیعت در سیستم‌های غذایی در نظر گرفته می‌شود و در عین حال معیشت کشاورزان و جوامع را تضمین می‌کند. 

ائتلاف پیشگامان برای غذا: برای تسریع شیوه‌های کشاورزی پایدار

از جمله اعلامیه‌های مهم در مورد غذا، مجمع جهانی اقتصاد ائتلاف پیشگامان برای غذا را راه اندازی کرد که به اختصار FMC نامیده می‌شود. این ائتلاف با حمایت دولت امارات متحده عربی و بیش از 20 شرکت و شریک تحقیقاتی در بخش مواد غذایی، از جمله شرکت مشاوره جهانی Bain & Company، با هدف کمک به افزایش تقاضای بازار برای محصولات کشاورزی پایدار و کم آلاینده است.

این ابتکار از قدرت تدارکات ترکیبی برای تسریع پذیرش شیوه‌های کشاورزی پایدار و نوآوری در بخش مواد غذایی – با ارزش تخمینی 10 تا 20 میلیارد دلار آمریکا تا سال 2030 – استفاده خواهد کرد که امکان تغییر به سمت تولید سازگار با محیط زیست را فراهم می‌کند.

به گفته مانی مکدا، مدیرعامل Bain، این امر خطرات مرتبط با سرمایه گذاری‌های مورد نیاز در تولید محصولات کشاورزی با آلایندگی کم را کاهش می‌دهد، گسترش آن را به سمت فناوری‌های صفر خالص و طبیعت مثبت آسان تر می‌کند و به کشاورزان کمک می‌کند تا سبزتر شوند. 

در میان شرکت‌های شرکت‌کننده که مجموعاً ۲.۱ تریلیون دلار درآمد دارند، برخی از شرکت‌های چندملیتی پیشرو در زمینه مواد غذایی و کشاورزی جهان از جمله بایر، کارگیل، دانون، پپسی، شرکت لوئیس دریفوس، نستله و تایسون فودز، همراه با بازیگران بزرگ منطقه‌ای مانند مجید الفتیم و علم آگری مشارکت داشتند.

مطالعه بیشتر: بهترین شیوه‌ها در مدیریت گزارشگری و افشا در سال ۲۰۲۴

دستور کار برای پیشبرد شیوه‌ها

دانون، پپسی، کارگیل و نستله نیز از جمله شرکت‌های بزرگی بودند که موافقت کردند تا سال 2030 فعالیت‌های کشاورزی احیاکننده را در بیش از 160 میلیون هکتار افزایش دهند. بخشی از دستور کار COP28 در مورد رویکرد احیاکننده، سرمایه‌گذاری‌ها تا به امروز به 2 میلیارد دلار رسیده است و 2.2 میلیارد دلار دیگر نیز متعهد شده است – و کسب‌وکارها موافقت کرده‌اند که تأثیر پروژه‌های احیاکننده خود، از انتشار گازهای گلخانه‌ای گرفته تا معیشت کشاورزان را گزارش و نظارت کنند.

همکاری برای حذف متان از لبنیات

 Danone و Nestle دوباره در COP28 به عنوان بخشی از گروهی از شش شرکت بزرگ لبنیاتی جهان (سایر شرکت‌های لبنی شامل BEL Group، General Mills، The Kraft Heinz Company، Lactalis USA) که با صندوق دفاع از محیط زیست برای کمک به لبنیات گرد هم آمده‌اند، ظاهر شدند. کشاورزان انتشار متان را کاهش داده و کشاورزی را پایدارتر می‌کنند.

غول‌های لبنیات که «اتحاد اقدام متان لبنیات» نامیده می‌شود، همه توافق کرده‌اند که انتشار متان مرتبط با زنجیره‌های تأمین لبنیات را افشا کنند.

در واقع، آلودگی متان از همه منابع در سال 2023 بیش از همه دی اکسید کربن ناشی از سوخت‌های فسیلی در سال جاری باعث گرم شدن زمین خواهد شد. به همین دلیل است که کاهش انتشار متان سریعترین راه برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی است.

به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، مقابله با متان دامی، با توجه به اینکه تقریبا 30 برابر قوی تر از دی اکسید کربن است، یک اولویت در مهار گرمایش جهانی است. دانون متعهد شده است تا سال 2030 انتشار متان از زنجیره تامین شیر تازه خود را 30 درصد کاهش دهد.

بیانیه COP28 امارات متحده عربی در مورد کشاورزی پایدار

در روزهای آغازین، بیانیه جدیدی که توسط 134 نماینده بین المللی به نمایندگی از بیش از 5.7 میلیارد نفر و نزدیک به 500 میلیون کشاورز تأیید و متعهد شد که تلاش‌های سازگاری و تاب‌آوری را برای کشاورزان افزایش دهد.

با اعلامیه COP28 امارات متحده عربی در مورد کشاورزی پایدار، سیستم‌های غذایی انعطاف‌پذیر و اقدام آب و هوایی، نمایندگان بیش از 2.5 میلیارد دلار برای تسریع نوآوری و تامین مالی راه‌حل‌های آب و هوایی مبتنی بر کشاورزی متعهد شدند.

انتظار می‌رود این بودجه جدید ابتکارات بسیاری را که در حال حاضر در کشورهای آفریقا و آسیای جنوب شرقی اتفاق می‌افتد، تقویت کند، به‌ویژه، در مزارع کوچک خانوادگی که برای غذا و مشاغل حیاتی هستند – و آسیب‌پذیری آن‌ها را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در حال حاضر در برخی از کشورها، کشاورزان در حال رشد انواع جدیدی از محصولات هستند که در برابر تنش‌های ناشی از تغییرات آب و هوایی مقاوم‌تر هستند یا از سیستم‌های هشدار برای جلوگیری از تلفات ناشی از بیماری‌های محصول استفاده می‌کنند – و انتظار می‌رود این بودجه به افزایش چنین تکنیک‌هایی کمک کند.

سرمایه گذاری در امنیت غذایی و پایداری-ندای توسعه

بیل گیتس و جف بزوس: سرمایه گذاری در امنیت غذایی و پایداری

بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت و سرمایه‌گذار، صدای برجسته در COP28، از رهبران جهانی خواست تا کشاورزی را به عنوان کانون ابتکارات مالی جهانی آب و هوا بهبود و از شبکه تحقیقات کشاورزی جهانی CGIAR حمایت کنند. از طریق بنیاد بیل و ملیندا گیتس اعلام کرد که با دولت امارات متحده عربی همکاری می‌کند تا بودجه‌ای بالغ بر 200 میلیون دلار برای تحقیقات کشاورزی اختصاص دهد.

این صندوق برای تسریع توسعه نوآوری‌ها برای کمک به کشاورزان خرده‌مالک در جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا در ایجاد انعطاف‌پذیری و سازگاری با تغییرات آب و هوایی طراحی شده است.

بنیاد آب و هوای جف بزوس، بنیانگذار آمازون، توسط صندوق زمین بیزوس 57 میلیون دلار کمک‌های مالی مربوط به مواد غذایی برای مقابله با جنگل زدایی و ترویج کشاورزی هوشمند اهدا کرد.

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *