تأثیر مسئولیت اجتماعی شرکتی بر فروش برند
آیا هر اقدام مسئولانه ای از سوی بنگاه های تجاری به برندینگ و شهرت فعالیت ها کمک می کند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تأثیر مسئولیت اجتماعی شرکتی بر فروش برند

محققان دانشگاه ایندیانا، موسسه فناوری جورجیا و دانشگاه تگزاس A & M،  نتایج تحقیق اخیر خود را  در “مجله بازاریابی” منتشر کردند که اثر CSR را بر رفتار واقعی مصرف کنندگان بررسی می کند.   مقاله ی برگرفته از این تحقیق، با عنوان “تاثیر مسئولیت اجتماعی شرکت در فروش برند: یک دیدگاه پاسخگویی” نامگذاری شده است و توسط دیون نیکرسون، مایکل لو، آدیتیا پاتبلیا، و آلینا سورسکو نوشته شده است.

این تحقیق یکی از اولین نمونه هایی است که از داده های فروش برند برای بررسی نحوه تأثیر CSR بر رفتار خرید واقعی مصرف کنندگان استفاده می کند. علاوه بر این ، طبقه بندی جدیدی از CSR را بر اساس میزان نشان دادن مسئولیت پذیری یک برند در مورد تأثیر منفی آن بر جامعه و محیط زیست پیشنهاد می کند:

 

  • “اصلاح” برای تأثیرات منفی بالقوه اجتماعی یا محیطی عملیات تجاری یک برند با ایجاد تغییرات در آن عملیات ها؛

  • “جبران کردن” تاثیرات منفی عملیات های تجاری یک برند بدون تغییر دادن آن عملیات ها؛

  • “پرورش” نشان دادن حسن نیت از طریق اقدامات مثبت در جامعه یار که مستقیماً با تأثیر منفی عملیات تجاری یک برند مرتبط نیست.

این مطالعه نه تنها بر نحوه انتخاب نوع استراتژی های CSR برای مشارکت شرکت ها بلکه برای نحوه ارتباط آنها با هدف نهایی CSR نیز تأثیر می گذارد. برندها می توانند از تأکید بر مسئولیت پذیری تلاش های CSR خود در بیانیه های مطبوعاتی شرکت ، به ویژه در صورت پرداختن به مسائل زیست محیطی ، سود ببرند.

به گفته ی محققان این مقاله “نتایج ما همچنین پیشنهاد می کنند که مدیران باید در مشارکت در اقدامات CSR که نمی توانند در کاهش آسیب های ناشی از فعالیت برند تجاری بر محیط زیست و جامعه تاثیری داشته باشند، تجدید نظر کنند. مصرف کنندگان ممکن است همچین اقداماتی را در صورتی که برند مسئولیت آسیب های “روزانه” خود را نپذیرفته باشد، بدبینانه برداشت کنند.

مطالعه بیشتر : مسئولیت اجتماعی سازمان ها و سند CSR چیست و چه تاثیری بر کسب و کار شرکت‌ها دارد؟

به گفته ی محققان این مقاله “نتایج ما همچنین پیشنهاد می کنند که مدیران باید در مشارکت در اقدامات CSR که نمی توانند در کاهش آسیب های ناشی از فعالیت برند تجاری بر محیط زیست و جامعه تاثیری داشته باشند، تجدید نظر کنند. مصرف کنندگان ممکن است همچین اقداماتی را در صورتی که برند مسئولیت آسیب های “روزانه” خود را نپذیرفته باشد، بدبینانه برداشت کنند. به طور کلی ، یک نتیجه خوشبینانه از مطالعه ما این است که منافع تجاری ، منافع مصرف کننده ، منافع اجتماعی و زیست محیطی می تواند زمانی همسو شود که مشاغل به طور واقعی تأثیرات سوء خود را کاهش دهند.”

برای مطالعه بیشتر به این مقاله  مراجعه کنید.

 

 

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *