گزارش پایداری شرکت سامسونگ الکترونیک در سال 2022
گزارش پایداری شرکت سامسونگ الکترونیک در سال 2022
زمان مطالعه: 9 دقیقه

گزارش پایداری شرکت سامسونگ الکترونیک در سال 2022

سامسونگ الکترونیک، شرکت صنایع الکترونیکی کره‌ای و بخشی از گروه سامسونگ است که ۷۰ درصد از درآمد شرکت مادر را تامین می‌کند. سامسونگ الکترونیک دارای کارخانه‌های مونتاژ و مراکز فروش در بیش از ۱۰۰ کشور جهان است. این شرکت بزرگترین تولیدکننده لوازم الکترونیکی مصرفی در جهان از نظر درآمد می‌باشد. گزارش پایداری این شرکت در سال 2022 جزئیات و اطلاعات طیف گسترده‌ای از ذی‌نفعان را در مورد راه‌حل‌های اصلی تجاری و جنبه‌های کلی اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی فعالیت‌های مدیریتی ارائه می‌دهد.

برای دستیابی به پیشرفت معنادار و تأثیر، ما معتقدیم که ارتباط و همکاری با همه ذی‌نفعان ضروری است. در این زمینه، ما در اوایل سال جاری به پیمان جهانی سازمان ملل متحد پیوستیم. ما به تلاش برای دستیابی به ذی‌نفعان مختلف و همکاری با آن‌ها برای تسریع تغییرات معنادارتر در محیط و جوامع از طریق مشارکت با سایر بخش‌های صنعتی، گروه‌های جامعه مدنی و سازمان‌های بین‌المللی ادامه خواهیم داد.
جهان در حال حاضر با چالش های سخت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روبرو است. حتی در مورد این‌که آیا آینده‌ای پایدار برای سیاره ما امکان‌پذیر است یا خیر، تردیدهایی وجود دارد. با این حال، ما قویاً معتقدیم که رقابت‌پذیری و رشد پایدار ما، همراه با استفاده از راه حل‌های تکنولوژیکی برای حفظ محیط زیست و کمک به ساختن جهانی بهتر است.
ما مشتاقانه منتظر تداوم علاقه و حمایت شما در سفر خود برای دستیابی به آینده‌ای پایدار هستیم.
مدیرعامل و نایب رئیس سامسونگ الکترونیک
جانگ هی هان

حاکمیت شرکتی

هیئت مدیره سامسونگ الکترونیک از اعضای جدید منصوب شده در جلسه عمومی سهامداران در مارس 2022 استقبال کرد. روسای تمام بخش‌های تجاری اصلی با هدف دستیابی به مدیریت مسئولانه، مدیران اجرایی در هیئت مدیره هستند، از جمله تجربه دستگاه(Device eXperience; DX) و راهکارهای دستگاه(Device Solutions; DS). علاوه بر این، کارشناسان خارجی در طیف وسیعی از زمینه‌ها به عنوان مدیران مستقل برای کمک به حفظ مسئولیت پذیری فعالیت دارند. یک کارشناس سابق سرمایه‌گذاری جهانی به‌عنوان مدیر مستقل منصوب شده تا نیازها و دیدگاه‌های سرمایه‌گذاران جهانی بهتر شناسایی شود، و برای افزایش تنوع و همه پذیری، مدیر غیرکره‌ای دیگری نیز منصوب شده است. در ژوئیه 2021، کمیته پایداری جایگزین کمیته حاکمیت شد تا عملکرد مدیریت پایداری بهتر شود و در عین حال ارزش سهامداران نیز افزایش پیدا کند.

کمیته‌های زیر نظر هیئت مدیره

کمیته مدیریت· مسئول مشورت و تصمیم گیری در مورد موضوعات مدیریت عمومی، مسائل مربوط به امور مالی و امور تفویض شده توسط هیئت مدیره.
· پنج عضو مديران اجرايی هستند.
کمیته پایداری· مسئول انجام اقدامات برای ارتقای مدیریت پایداری و افزایش ارزش سهامداران.
· چهار عضو از مدیران مستقل هستند.
کمیته بازرسی· مسئول بازرسی کلیه امور تجاری از جمله وضعیت مالی.
· سه عضو از مدیران مستقل هستند.
کمیته پیشنهادات مستقل· غربالگری و توصیه نامزدها بر اساس الزامات استقلال، تنوع و شایستگی فردی آن‌ها.
· یک عضو (مدیر مستقل).
کمیته جبران خسارت· با هدف تضمین عینیت و شفافیت در فرآیند تصمیم گیری برای جبران خسارت مدیران.
 · هر دو عضو از مدیران مستقل هستند.
کمیته معاملات با اشخاص مرتبط · با هدف افزایش شفافیت تجاری از طریق ترویج پایبندی داوطلبانه به مقررات معاملات منصفانه.
 · هر سه عضو از مدیران مستقل هستند.

انطباق و اخلاق

سامسونگ الکترونیک یک شرکت جهانی است که رعایت قوانین و استانداردهای اخلاقی را به‌عنوان یک اصل تجاری در اولویت قرار می‌دهد. این شرکت برای راهنمایی کارکنان خود در اتخاذ تصمیمات قانونی و اخلاقی کد رفتار جهانی سامسونگ و دستورالعمل‌های رفتار تجاری را ایجاد کرده است. همچنین واحدهای اختصاصی مانند تیم انطباق و دفتر حفظ حریم خصوصی را برای مدیریت مسائل مربوط به انطباق و محافظت از داده‌های شخصی ایجاد کرده است.

آموزش انطباق و اخلاق

این شرکت حداقل سالی یک بار آموزش استانداردهای اخلاقی را در قالب‌های مختلف برای همه کارکنان خود برگزار می‌کند. به‌علاوه، سالانه آموزش‌های اجباری انطباق (از جمله آموزش مبارزه با فساد) برگزار شده تا تمرکز بر رعایت و مدیریت اخلاقی برجسته شود. در ژوئیه 2021، مدیر ارشد  تطبیق، آموزش‌هایی را برای مدیران عامل و مدیران ارشد اجرایی در مورد اقدامات احتیاطی در حین انجام وظایف خود برگزار کرده است.

بازرسی و گزارشگری

سامسونگ الکترونیک ممیزی‌های منظم و ویژه استانداردهای اخلاقی و انطباق را در سایت‌های تجاری خود در کره و خارج از کشور انجام داده و نتایج را حداقل یک بار در سال به هیئت مدیره گزارش می‌دهد. نقاط بهبود بر اساس نتایج شناسایی شده و آن‌ها را در فعالیت‌های تجاری منعکس می‌کنند تا از انطباق کل شرکت با کلیه قوانین و مقررات مربوط اطمینان حاصل شود.

علاوه بر راه‌های گزارش و افشای داخلی موجود که در دسترس کارکنان قرار دارد، در سال 2020 یک شیوه افشاگری جدید برای ذی‌نفعان خارجی در وب سایت راه‌اندازی شده است. اطلاعات تماس از جمله آدرس ایمیل، شماره تلفن و شماره فکس به صورت آنلاین در دسترس قرار گرفته تا افشاگران گزارش‌ها را به راحتی ارسال کنند.

مطالعه بیشتر: ماتریس ارزیابی ریسک و اهمیت آن چیست؟ راهنمای گام به گام

بهبود عمده برای انطباق و مدیریت اخلاقی

‧ خط مشی و رهنمودهای ضد فساد

خط مشی جهانی مبارزه با فساد و رشوه خواری در سال 2020 به کارمندان ارائه شده تا شرکت تعهد تزلزل ناپذیر خود را به تبعیت از قوانین داخلی و بین المللی ضد فساد و شیوه‌های تجاری اخلاقی برجسته کند. 

‧ روند مبارزه با فساد

روند بررسی هزینه‌های حمایت خارجی تقویت شد تا از فساد احتمالی جلوگیری شود. قبل از ثبت نام فروشنده و انعقاد قرارداد برای بررسی مبارزه با فساد، بازبینی و کسب تاییدیه تیم انطباق مقرر شده است.

‧ بهبود فرهنگ انطباق

برای تقویت فرهنگ انطباق، وزن عوامل مرتبط با انطباق را در ارزیابی اجرایی در سال 2020 افزایش داده و عوامل مرتبط با انطباق نیز به ارزیابی عملکرد سازمانی در سال 2021 اضافه شد.

کمیته انطباق سامسونگ

کمیته انطباق سامسونگ در 5 فوریه 2020 با هدف تمرین مدیریت مبتنی بر انطباق، با تقویت نظارت بر انطباق و کنترل بر هفت شرکت اصلی عضو گروه سامسونگ راه‌اندازی شد. این کمیته یک سازمان خارجی است که استقلال آن تضمین شده و از طریق جلسات ماهانه و همچنین جلسات ویژه با مدیران ارشد شرکت‌های عضو در ارتباط است، و توصیه‌هایی را برای طیف وسیعی از مسائل به منظور  بهبود شیوه‌های مدیریت انطباق شرکت‌های عضو ارائه می‌دهد.

مطالعه بیشتر: معیار و متریک‌های ESG چیست؟

حاکمیت پایداری

هیئت مدیره بر فعالیت‌های پایداری به عنوان نهاد تصمیم گیری فراگیر نظارت می‌کند. کمیته پایداری زیر نظر هیئت مدیره در ژوئیه 2021 با گسترش نقش کمیته حاکمیت موجود برای پیشبرد فعالیت‌های مختلف ESG و افزایش ارزش سهامداران تأسیس شد. شورای پایداری روسای واحدهای تجاری و تیم‌های عملکردی را گرد هم می‌آورد که مسئولیت طیف وسیعی از مسائل پایداری را بر عهده دارند. این شورا که قبلاً توسط رئیس دفتر مدیریت شرکت راهبری می‌شد، از سال 2022 تحت نظارت مستقیم مدیرعامل قرار گرفت. 

آموزش پایداری به کارمندان و مدیران اجرایی ارائه می‌شود تا اصول ESG را در وظایف روزمره خود ادغام کنند. از سال 2021، موارد مرتبط با پایداری را در سیستم ارزیابی عملکرد برای مدیران اجرایی و واحدهای تجاری گنجانده‌ شده تا از پایبندی به شیوه‌های پایدار اطمینان حاصل شود.

هيئت مدیره∙ نظارت بر گرایش و عملکرد کلی پایداری.
∙ دستور کار کلیدی: مسائل زیست محیطی مانند تغییرات آب و هوا و اقتصاد چرخشی، مشارکت اجتماعی، کار و حقوق بشر، ایمنی و سلامت، اخلاق، و انطباق.
∙ حداقل هر 6 ماه یکبار برگزار می‌شود.
شورای پایداری∙ بررسی مسائل پایداری با متولیان پایداری در حوزه های مختلف تجاری.
∙ به ریاست مدیر عامل.
∙ شامل: روسای واحدهای تجاری اصلی و دفتر مدیریت پایداری، تیم منابع انسانی شرکت، تیم مدیریت شرکت، مرکز همکاری شرکا، مرکز جهانی EHS،  تیم انطباق و …..
∙ حداقل هر 6 ماه یکبار برگزار می شود.
ادارات و شوراهای اختصاصی∙ مرکز پایداری شرکتی
∙ دفتر مدیریت پایداری بخش DS
∙ دفتر مدیریت پایداری واحد تجاری اصلی (VD، DA، MX، Memory، Foundry، و غیره)
∙ توابع مدیریت پایداری در دفاتر منطقه‌ای
∙ شوراها بر اساس دسته: 
محیط زیست: کارگروه مدیریت محیط زیست، شورای EHS، شورای اکو
مسئولیت دیجیتال: شورای حفاظت از امنیت و حریم خصوصی، شورای اخلاق هوش مصنوعی، شورای دسترسی
کارکنان: شورای کار و حقوق بشر

محیط زیست

بر اساس اعتقاد قوی شرکت که آینده به سلامت زمین بستگی دارد، سامسونگ الکترونیک رویکردی آگاهانه از محیط زیست به تجارت دارد. این رویکرد در تعهد به پیشبرد رفاه مشترک بشریت و طبیعت و ساختن آینده‌ای روشن‌تر برای سیاره منعکس شده است.

6.41 میلیون تن کاهش گازهای گلخانه‌ای.
5278 گیگاوات ساعت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر(31 درصد افزایش در سال).
334 میلیون تن کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در فاز استفاده از محصول(مجموع 2009 تا 2021).
5.07 میلیون تن جمع‌آوری زباله‌های الکترونیکی(مجموع از سال 2009).
96 درصد بازیافت زباله‌های سایت‌های تولیدی.

توانبخشی جوامع

سامسونگ الکترونیک به انجام مسئولیت اجتماعی شرکتی(CSR) خود برای ایجاد دنیایی بهتر برای همه متعهد است. بر اساس ارزش‌های اصلی سامسونگ یعنی «اول مردم» و «شکوفایی مشترک»، هدف فعالیت‌های CSR شرکت کمک به افراد برای دستیابی به پتانسیل کامل است.

9,903,186 مجموع ساعات کار داوطلبانه(2012 تا 2021).
22,150,865 تعداد ذی‌نفعان فعالیت‌های CSR (2012 تا 2021).
2,812 تعداد ذی‌نفعان برنامه حمایت از کارخانه هوشمند(2015 تا 2021).

مسئولیت دیجیتال

همه‌گیری COVID-19 به تحول دیجیتال سرعت بخشیده است. همانطور که تأثیر فناوری دیجیتال بر زندگی همچنان در حال گسترش است، ارائه محصولات و خدمات به شیوه‌ای مسئولانه‌تر ضروری است. سامسونگ الکترونیک برای محافظت از حریم خصوصی کاربران و حفظ بالاترین سطح امنیت محصول در همه جنبه‌های عملیات از برنامه‌ریزی گرفته تا طراحی، آزمایش، انتشار و پس از انتشار تلاش می‌کند. همچنین این شرکت در تلاش است تا مسئولیت‌های شرکتی، اجتماعی و اخلاقی خود را در رابطه با گسترش فعالیت در زمینه هوش مصنوعی انجام دهد، و به طور همزمان به دنبال راه‌هایی برای تقویت دسترسی به محصولات و خدمات است.

✔ رتبه 4ام معیار دربرگیری دیجیتال.
9.7٪ افزایش موارد مشاوره داخلی درباره حریم خصوصی از سال 2020.
5 بار برنده جوایز نوآوری CES در بخش دسترسی.(2015 تا 2018 و 2021).

کارکنان

سامسونگ الکترونیک به فلسفه شرکتی “اول مردم” پایبند است و تلاش می‌کند تا احترام به حقوق بشر، تنوع و همه‌پذیری را در تمام فعالیت‌های روزمره خود منعکس کند. شرکت نظرسنجی سالانه رضایت کارکنان را برای ایجاد فرهنگ سازمانی بهتر و کمک به کارکنان خود برای دستیابی به توسعه شخصی و حرفه‌ای انجام می‌دهد. همچنین با ارزیابی ابتکارات ایمنی، بهبود محیط کار و اطمینان از مدیریت دقیق مواد شیمیایی، در تلاش برای ایجاد یک محیط کار با محور ایمنی است.

رتبه 1 در میان شرکت‌هایی که توسط انجمن جهانی کودک (Global Child Forum) بررسی شده‌اند.
✔ گواهی ایمنی و سلامت ISO 450011 در همه سایت‌های تولیدی.

زنجیره تامین پایدار

سامسونگ الکترونیک به دنبال تقویت یک زنجیره تامین مسئولانه و آگاه به محیط زیست برای دستیابی به رشد متقابل با تامین کنندگان و تقویت پایداری زنجیره تامین است. طیف وسیعی از برنامه‌ها را ارائه می‌شود که برای کمک به تامین‌کنندگان در افزایش رقابت جهانی طراحی شده‌اند. همچنین شرکت در تلاش است تا حفاظت از نیروی کار و حقوق بشر، حفظ محیط زیست، و سلامت و ایمنی کارگران در سراسر زنجیره تامین خود اطمینان حاصل کند و در عین حال اثرات منفی که توسط فرآیند استخراج مواد معدنی ایجاد می‌شود را به حداقل برساند.

✔ بالاترین رتبه‌بندی شاخص برد-برد برای 10 سال متوالی (رزیابی تلاش‌های شرکت‌های بزرگ برای دستیابی به رشد متقابل).
3 سال برنامه زنجیره تامین CDP مورد بهره‌برداری قرار گرفت.(برنامه‌ای برای کمک به تامین کنندگان برای پاسخ گویی مؤثر به خطرات و فرصت ها از طریق مدیریت گازهای گلخانه‌ای).
100% کارخانه‌های ذوب و پالایشگاه‌ها توسط فرآیند تضمین مواد معدنی مسئولانه تایید شده‌اند.(استفاده از مواد معدنی استخراج شده به شیوه‌ای اجتماعی که تضمین کننده حفاظت از حقوق بشر و حفظ محیط زیست در کل زنجیره تامین است.)

مطالعه بیشتر: گزارش مسئولیت اجتماعی ۲۰۲۲ چهارمین خودرو ساز بزرگ دنیا: استلانتیس

ایجاد ارزش پایداری

در بازه زمانی 1 ژانویه تا 31 دسامبر 2021، ارزش‌های مدیریت پایداری به 49.13 تریلیون وون کره رسید. ارزش مالی به 39.91 تریلیون وون رسید که به دلیل افزایش درآمد خالص، 34 درصد افزایش نسبت به سال 2020 نشان می‌دهد. سامسونگ الکترونیک به طور مستمر به دنبال ایجاد ارزش‌های اجتماعی-اقتصادی و زیست محیطی است. با ارائه آموزش برای نسل‌های آینده و حمایت از SME‌ها و استارتاپ‌ها، توسعه جوامع محلی ترویج داده شده است. سایت‌های تجاری در ایالات متحده، اروپا و چین به طور کامل به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر (100٪) تبدیل شده است. در نتیجه، ارزش‌های اجتماعی-اقتصادی و زیست محیطی در سال 2021 به 9.22 تریلیون وون می‌رسد.

ارزش های پایداری سامسونگ الکترونیک 2021

مطالعه بیشتر: چگونه ESG برای کسب و کارها ایجاد ارزش می‌کند؟

خلاصه

پانزدهمین گزارش پایداری سامسونگ الکترونیک در سال 2022 با هدف اشتراک‌گذاری شفاف عملکرد و فعالیت‌های ESG با ذی‌نفعان منتشر شد. این گزارش بر اساس استانداردهای ابتکاری گزارش‌دهی جهانی (GRI) است، که استانداردی جهانی برای گزارش‌دهی پایداریست. این گزارش همچنین شاخص‌های اهداف توسعه پایدار (SDGs)، کارگروه ویژه افشای مالی مرتبط با آب و هوا (TCFD) و هیئت استانداردهای حسابداری پایداری (SASB) را منعکس می‌کند.

ارنست اند یانگ که یک نهاد راستی‌آزمایی مستقل است، راستی‌آزمایی شخص ثالث برای اطمینان از فرآیند گزارش‌سازی و اطلاعات ارسال شده را انجام داده است. معیار تأیید این گزارش ISAE3000 است. 

پیشنهاد می‌شود برای مطالعه سایر گزارش‌های این شرکت مانند گزارش سالانه تجارت، گزارش حاکمیت شرکتی و … به وبسایت سامسونگ الکترونیک مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر: گزارش پایداری شرکت خودروسازی هیوندای در سال ۲۰۲۲

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *