گزارش پیشرفت محیط زیستی اپل در سال 2023
گزارش پیشرفت محیط زیستی اپل سال 2023
زمان مطالعه: 8 دقیقه

گزارش پیشرفت محیط زیستی اپل در سال 2023

گزارش سالانه اپل معمولا در ماه آوریل منتشر می‌شود و عمدتا بر فعالیت‌های سال مالی تمرکز دارد. این گزارش پیشرفت محیط زیستی اپل در سال 2023، به تاثیرات و فعالیت‌های محیط زیستی در تاسیسات اپل (دفاتر شرکت، مراکز داده، و فروشگاه‌های خرده فروشی) و همچنین تاثیرات چرخه عمر محصولات(مراحل ساخت، حمل و نقل، استفاده و پایان عمر) می‌پردازد. سال مالی اپل دوره 52 یا 53 هفته‌ای است که در آخرین شنبه سپتامبر به پایان می‌رسد.

رویکرد اپل به محیط زیستی و تغییرات اقلیمی

اپل به‌عنوان یک شرکت بین المللی، بر این باور است که موظف به برداشتن گام‌های قوی، قاطع و فراگیر برای کاهش تأثیر خود بر تغییرات اقلیمی است. شرکت اپل متعهد شده‌ که تا سال 2030 به بی‌طرفی کربن در کل زنجیره ارزش خود دست یابد. تاکنون نیز انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا 75 درصد در مقایسه با سال 2015 کاهش داده و انتشار گازهای باقیمانده را با حذف کربن با کیفیت بالا متعادل خواهد کرد.

هدف اپل خنثی بودن کربن برای همه محصولات نیز می‌باشد که هدفی بالاتر از توصیه هیئت بین‌دولتی تغییرات اقلیمی برای بی‌طرفی جهانی کربن در 20 سال آینده است. اپل همچنین متعهد شده است تا سال 2050 به کاهش 90 درصدی در انتشار گازهای گلخانه‌ای نسبت به سال 2015 برسد.

دستیابی به این هدف کربن زدایی بزرگ، نیاز به تمرکز متفاوت و تلاش جمعی و جهانی دارد. در حالی که دستیابی به کاهش 90 درصدی آلایندگی خارج از کنترل اپل یا هر شرکت دیگری است، اپل با تلاش برای سیاست‌های بهتر، سرمایه‌گذاری در فناوری جدید و مشارکت گسترده، متعهد به حمایت از اقدامات به عنوان بخشی از این تغییر جهانی است. اهداف اپل جاه طلبانه و با چالش‌های زیادی همراه هستند. اما از سال 2015 تاکنون با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در زنجیره ارزش تا بیش از 45 درصد پیشرفت داشته است.

مطالعه بیشتر: گزارش پایداری شرک شل پی‌ال‌سی در سال ۲۰۲۲ (شرکت نفت‌وگاز بریتانیایی)

5 ستون اصلی نقشه راه 10 ساله ردپای کربن اپل
کاهش انتشار بیش از 75 درصد
کربن کمطراحی کم کربنانتخاب دقیق مواد، افزایش کارایی مواد و بهره وری بیشتر انرژی محصول، محصولات و فرآیندهای تولید طوری طراحی شده که کربن کمتری داشته باشند.
بهره وری انرژیبهره وری انرژیبا یافتن فرصت‌هایی برای کاهش مصرف انرژی، مانند مقاوم‌سازی تجهیزات و سیستم‌های قدیمی یا ناکارآمد، بهره‌وری انرژی در تاسیسات و زنجیره تامین افزایش یافته است.
برق پاکبرق پاکتا سال 2030 کل زنجیره ارزش محصول شرکت از جمله تولید و استفاده مشتریان از محصولات اپل به برق 100 درصد پاک تبدیل شود.
کاهش انتشار مستقیمانتشار مستقیمکاهش انتشار مستقیم گازهای گلخانه‌ای در تاسیسات و زنجیره تامین از طریق نوآوری در فرآیند، کاهش انتشار و دوری از سوخت‌های فسیلی.
کاهش انتشار کمتر از 25 درصد
حذف کربنحذف کربنبه موازات تلاش‌های کاهش انتشار، سرمایه‌گذاری‌ها در پروژه‌های حذف کربن افزایش داده می‌شود، از جمله راه‌حل‌های مبتنی بر طبیعت که از اکوسیستم‌ها سراسر جهان محافظت و آن‌ها را احیا می‌کنند.


خلاصه عملکرد محیط زیستی اپل

✔ دستیابی به کربن خنثی از آوریل 2020 با اجرای طرح بهینه‌سازی انرژی و تامین 100 درصد برق تجدیدپذیر برای تاسیسات اپل.
✔ بیش از 45 درصد کاهش انتشار از سال 2015 در سراسر زنجیره ارزش.
✔ اپل ۴.۷ میلیارد دلار اوراق قرضه سبز منتشر کرد تا مدل‌سازی کند که چگونه کسب‌وکارها می‌توانند سرمایه‌گذاری‌ها را برای کاهش انتشار جهانی افزایش دهند.
✔ تا 71 درصد کاهش انتشار کربن آلومینیوم از سال 2015 با روی آوردن به آلومینیوم بازیافتی و کم کربن.
✔ مصرف 57 درصد انرژی کمتر در آیفون 14 نسبت به الزامات وزارت انرژی ایالات متحده  برای سیستم های شارژر باتری.
✔ در یک سال، مک استودیو تا 1000 کیلووات ساعت انرژی کمتری نسبت به یک کامپیوتر رومیزی پیشرفته مصرف می‌کند.
✔ Apple TV 4K با مصرف تقریباً 30 درصد انرژی کمتر نسبت به نسل قبلی عملکرد بهتری دارد.
✔ در سال ۲۰۲۲ مصرف انرژی اپل ۶۹.۴ میلیون کیلووات ساعت کاهش پیدا کرد.
✔ تامین کنندگان با برنامه بهره وری انرژی تامین کننده اپل از انتشار کربن زنجیره تامین بیش از 1.3 میلیون تن متریک سالانه در سال 2022 جلوگیری کردند.
✔ منابع تجدیدپذیر ایجاد شده توسط اپل حدود 90 درصد از برق تجدیدپذیر تاسیسات را تشکیل می‌دهند.
✔ در دو سال گذشته، اپل همراه با تامین کنندگان خود، بیش از سه برابر میزان برق تجدیدپذیر آنلاین در زنجیره تامین خود را افزایش داد.
✔ اپل تا سقف 200 میلیون دلار بودجه اضافی برای گسترش صندوق بازیابی متعهد شده است.

مطالعه بیشتر: گزارش پایداری زیمنس در سال ۲۰۲۲

رویکرد اپل درمقابل منابع

شرکت اپل متعهد به استفاده مسئولانه و پایدار از منابع طبیعی در محصولات و خدمات خود است. این بدان معناست که موادی را تهیه، استفاده و بازیافت می‌کند که با استانداردهای شرکت برای استفاده، حقوق بشر و نظارت بر محیط‌ زیست مطابقت داشته باشد. اپل سعی دارد تا مصرف آب شیرین و تولید زباله خود را به گونه‌ای مدیریت کند که تأثیر خود را بر جوامع و اکوسیستم‌هایی که در آن فعالیت می کند به حداقل برساند. همچنین در محصولات خود فقط از مواد بازیافتی و تجدیدپذیر استفاده کند و آن‌ها را بادوام، ماندگار و قابل بازیافت بسازد. اپل با بازیافت‌کنندگان پیشرو و مؤسسات دانشگاهی برای تحقیق در مورد فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید برای دستیابی به این هدف همکاری دارد. رویکرد اپل در مقابل منابع، بر سه حوزه اصلی تأثیر تمرکز دارد:

موادمواددر محصولات و بسته‌بندی‌های فقط از مواد بازیافتی یا تجدیدپذیر استفاده کنیم و کارایی مواد، طول عمر محصول و بازیابی را به حداکثر برسانیم.
آبآبتاثیرات بر آب در تولید محصولات، استفاده از خدمات، عملیات و تاسیسات خود کاهش دهیم. در عین حال، به راه حل‌های جایگزین، بهبود کیفیت آب تخلیه شده و حفاظت از منابع آبی مشترک گذار کنیم.
ضایعات صفرضایعات صفرضایعات کلی تولید شده را به حداقل رسانده و زباله های ارسال شده به محل دفن زباله از زنجیره تامین تولید، دفاتر شرکتی، مراکز داده و فروشگاه‌های خرده فروشی را حذف کنیم.


خلاصه عملکرد اپل در استفاده از منابع

✔ در سال 2022، 20 درصد از مواد در محصولات ارسالی از منابع بازیافتی یا تجدید پذیر تهیه شده است.

✔ بسته‌بندی محصول حاوی 4 درصد پلاستیک است که نسبت به 21 درصد در سال 2015 کاهش یافته است.

✔ مراکز داده پرینویل، رینو، مسا و 17 تاسیسات تامین کننده اپل دارای گواهی استاندارد Alliance for Water Stewardship برای اقدامات پیشرو در مدیریت آب هستند.

✔ نرخ انحراف ضایعات تاسیسات شرکتی به دلیل پیشرفت در مراکز داده ما به 71 درصد افزایش یافت.

✔ بیش از 150 تاسیسات تامین کننده اپل بدون ضایعات تایید شده است.

✔ 100 ساختمان اپل در سراسر جهان از سال 2022 دارای گواهینامه LEED یا BREEAM برای عملکرد محیط زیستی هستند.

مطالعه بیشتر: گزارش محیط زیست گوگل در سال ۲۰۲۳

تعامل و حمایت اپل

اپل متعهد به دستیابی به تأثیر در اهداف محیط زیستی است و فراتر از ردپای خود به عنوان عضوی از جامعه جهانی، مشارکت با سیاست‌گذاران تا سهام‌داران مستقیمی که درگیر مسائل روزمره و ایجاد تغییرات هستند را، بخشی از مسئولیت خود می‌داند. سهامداران اپل عبارتند از:

⚫سیاست گذاران و تنظیم کننده‌ها.

⚫جامعه علمی.

⚫ NGO ها و سازمان های غیر انتفاعی.

⚫روسای اتحادیه‌ها.

⚫نهادهای استاندارد.

⚫شرکت‌های همتا.

⚫تامین کنندگان.

⚫کارکنان.

⚫مشتریان.

تاثیر مشارکتی

اپل: هنگام مقابله با چالش‌های محیط زیستی، اقدام جمعی اهمیت دارد. ما در کنار شرکای خود تعهدات عمومی می‌دهیم تا حمایت خود را روشن و تغییری را که برای ایجاد آن تلاش می‌کنیم، نشان دهیم. ما در مورد پیشرفتی که در برابر این تعهدات به دست می آوریم شفاف هستیم، به طوری که ما و شرکایمان بتوانیم در قبال نتایج پاسخگو باشیم. کاری که ما با دیگران انجام می دهیم نتایج ملموسی را در اهداف محیط زیستی شرکت به همراه دارد و کاتالیزوری برای دیگران فراهم می‌کند تا آن‌ها نیز دست به اقدام بزنند.

نمونه ای از این تعهد: 100 درصد برق تجدیدپذیر با اعضای بازارها در سراسر جهان از طریق RE100 است. همچنین بخشی از ائتلاف First Movers، که یک ابتکار جهانی است که از قدرت خرید شرکت‌ها برای کربن زدایی هفت بخش صنعتی که در حال حاضر 30 درصد از انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای را تشکیل می‌دهند، استفاده می‌کند. از طریق این ابتکار، ما متعهد شده‌ایم که 5 درصد از ردپای سفر هوایی مسافری خود را به سمت سوخت پایدار هوانوردی حرکت دهیم.

مشارکت‌های کلیدی و عضویت‌ها
ذی‌نفعتعامل اپل
ابتکار نظارت آلومینیوم(Aluminium Stewardship Initiative)حمایت از منبع یابی مسئولانه در زنجیره ارزش آلومینیوم؛ اخیراً ممیزی بر اساس معیارهای عملکرد محیطی، اجتماعی و حاکمیتی انجام داده است. (عضو)
Ceresاختصاص اقدام برای تثبیت اقلیم، حفاظت از آب و منابع طبیعی و ایجاد یک اقتصاد عادلانه و فراگیر. (عضو شبکه شرکت سرس)
ChemFORWARDتلاش برای پیشبرد شیمی ایمن‌تر در طراحی و ساخت محصول. (شریک طراحی، رئیس گروه مشاوره فنی)
انجمن اقتصاد چرخشی چین (CACE)به اشتراک گذاشتن بهترین شیوه‌های خود در کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی و مشارکت با سازمان در تلاش‌های حمایتی متمرکز بر بازیافت و زباله. (عضو ارشد)
شبکه تولید الکترونیک پاک (CEPN)تلاش برای بهبود ایمنی شیمیایی در زنجیره تامین الکترونیک به عنوان بخشی از این ابتکار چندجانبه. (عضو تیم طراحی)
اتحاد خریداران انرژی پاک (CEBA)ترویج استفاده از انرژی پاک مبتنی بر مشتری (عضو کارگروه زنجیره تامین و همکاری بین المللی)
راهبران آب و هوای ژاپنهمسو کردن اهداف تجاری با اهداف آب و هوایی (عضو اجرایی)
کنسرسیوم آب و هوا و پایداری ام ای تی (MCSC)تشویق جامعه تجاری برای تأثیرگذاری بر چالش‌های محیط زیستی. (عضو هیئت مشاوران صنعت)
پلت فرم تسریع اقتصاد چرخشی (PACE)پیوستن به راهبران جهانی در تلاش برای گذار به اقتصاد چرخشی. (عضو هیئت مدیره)
RE100نشان دادن تعهد ما به 100٪ انرژی های تجدید پذیر. (عضو کمیته مشورتی RE100)
اتحاد تجاری مسئول (RBA)اختصاص داده شده به رفتار تجاری مسئولانه در زنجیره های تامین جهانی. (عضو کامل، عضو هیئت مدیره RBA و کمیته راهبری ابتکار مواد معدنی مسئول)
شورای جهانی تجارت برای توسعه پایدار (WBCSD)جامعه ای از کسب و کارهای پایدار پیشرو در جهان که به سمت آینده‌ای خالص، مثبت و منصفانه تر کار می کنند. (عضو)


تضمین داده‌ها

شرکت اپل تأیید شخص ثالث برای برخی از اطلاعات این گزارش را از شرکت‌های Apex و مؤسسه Fraunhofer در آلمان دریافت کرده است. داده‌های موجود در این گزارش و تأیید اشخاص ثالث، تخمین‌هایی را با استفاده از روش‌شناسی و مفروضات معقول و دقیق منعکس می‌کند. این برآوردها، روش‌شناسی‌ها و مفروضات ممکن است در آینده در نتیجه اطلاعات جدید یا تحولات بعدی تغییر کنند. علاوه بر این، بخش عمده ای از داده های محتوای بازیافتی اپل توسط یک شخص ثالث مستقل تأیید شده است. در همه موارد، اپل محتوای بازیافتی را مطابق با ISO 14021 تعریف می‌کند. ادعاهای مربوط به محصول از تاریخ راه‌اندازی آن محصولات مطرح می‌شوند.

برای مطالعه کامل این گزارش به وبسایت اپل مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر: گزارش پایداری شرکت خودروسازی هیوندای در سال ۲۰۲۲

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *