ارتباط نتایج COP28 با ورزش
ارتباط نتایج COP28 با ورزش
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ارتباط نتایج COP28 با ورزش

COP28 با توافق پایان یافت. برای اولین بار متنی وجود دارد که توسط 200 رهبر جهانی امضا شده و در آن صحبت از “گذر از سوخت های فسیلی” است و از لغات تقریبا یا کاهش تدریجی در آن استفاده نشده است. رویدادهای مرتبط با ورزش در طول این اجلاس دو هفته‌ای نیز برگزار شد، که نقطه برجسته آن پنج‌سالگی چارچوب اقدام سازمان ملل برای ورزش در راستای تغییرات اقلیمی بود که در COP24 در کاتوویتس، لهستان راه‌اندازی شد. 

این رویدادها مواردی نیستند که در این مقاله به آن می‌پردازیم. در عوض، موضوعات اصلی مذاکرات اجلاس سران که به مسیر حرکت ورزش برای افزایش اقدامات اقلیمی مربوط می‌شوند، بررسی خواهند شد.

انرژی

انرژی احتمالاً بزرگ‌ترین موضوع در COP است، زیرا به طور خاص سوخت‌های فسیلی در بازار جهانی نقش مهمی دارند. مسلما ورزش به تنهایی نمی‌تواند 7 تریلیون دلاری که سالانه به نفت، زغال سنگ و گاز اختصاص داده می‌شود را از بین ببرد، اما می‌تواند:

 • ظرفیت انرژی‌های تجدید پذیر در اماکن ورزشی و زمین‌های تمرین را افزایش دهد.
 • طرفداران و سازمان‌های خود و زنجیره تامین خود را به انتقال به انرژی‌های تجدید پذیر تشویق کند.
 • اطمینان حاصل کند که تأسیسات، ساختمان‌ها و محل برگزاری تا حد امکان از نظر انرژی بهینه هستند.
 • اطلاعات و داده‌های مصرف و بهره‌وری انرژی خود را جمع‌آوری کرده و از طریق گزارش‌دهی مؤثر و شفاف ‌آن‌ها را به اشتراک بگذارد.

مطالعه بیشتر: اعتماد، فناوری و تحول: اولویت‌ سرمایه‌گذاران؛ نظرسنجی PwC در سال ۲۰۲۳

حمل و نقل

حمل و نقل  پایدار یکی دیگر از موضوعات مهم در COP28 بود، که با 60 تعهد جهانی برای دو برابر کردن حمل و نقل سبز تا سال 2030 همراه شد. همچنین موافقت شد که سالانه 26 نوامبر را به عنوان روز جهانی حمل و نقل پایدار، که توسط مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2023 راه‌اندازی شد، گرامی داشته شود.

فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی (FIA) برای اولین بار ناظر رسمی داشت و پتانسیل سوخت‌های پایدار، آینده پیشرانه‌ها و زیرساخت‌ها، مشارکت مصرف کننده و همچنین انتقال دانش و نوآوری مشترک بین مسیر و جاده را برجسته کرد.

فرمول E راهبری مسئولیت اهمیت آینده پایدار برای موتوراسپرت را بر عهده داشت و مارک هارپر نماینده از فرمول E چگونگی همزیستی مسابقات و مسئولیت محیط زیستی را نشان داد. همچنین Envision Racing اعلام کرد که نوارهای آب و هوایی پروفسور اد هاوکینز از فصل آینده بر روی ماشین مسابقه الکتریکی و کیت بدنه آن‌ها قرار خواهد گرفت. 

ورزش در این راستا می‌تواند:

 • برنامه‌ها و مکان‌های مسابقات را به منظور کاهش مسافت سفر ورزشکاران و زمان‌بندی سریعتر کارآمدتر کند.
 • طرفداران و شرکت کنندگان را تشویق به استفاده از گزینه‌های حمل و نقل عمومی و سبز کنند.
 • حمل و نقل تیم و کارکنان را مجهز به سوخت‌های پایدار کند.
 • اولویت‌بندی و تجهیزات ویدئو کنفرانس برای کاهش مسافت طی شده و حمل نقل کارکنان در محل‌های گوناگون قرار دهد.
 • داده‌های سفر کارکنان، سازمان و هواداران را جمع‌آوری کرده، و از طریق گزارش دهی مؤثر و واضح آن‌ها را به اشتراک بگذارد.

مواد خوراکی

در سال‌های اخیر، غذا و کشاورزی در COP سالانه مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. اعلامیه COP28 امارات متحده عربی در مورد کشاورزی پایدار، سیستم های غذایی انعطاف پذیر و اقدامات آب و هوایی توسط نزدیک به 160 کشور امضا شد.

سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد همچنین “نقشه راه جهانی” را برای کشورها منتشر کرد تا آن‌ها را به سمت “گرسنگی صفر” (SDG2) هدایت و در عین حال در محدوده هدف 1.5 درجه سانتیگراد توافقنامه آب و هوایی پاریس در سال 2015 باقی بمانند.

پرداختن به این چالش شامل طیف وسیعی از راه حل‌هاست از تقویت سلامت خاک تا افزایش بهره وری، آموزش مصرف کنندگان در مورد تاریخ انقضای مواد غذایی و کاهش مصرف مواد غذایی با ردپای کربن بالاست.

ورزش برای ایفای نقش در این تغییرات چه کاری می تواند انجام دهد؟

 • از منوهایی در رویدادهای ورزشی استفاده شود تا به طرفداران ردپای کربن آیتم‌های مختلف منو آموزش داده شود.
 • از برنامه‌های آموزشی و اطلاع رسانی به طرفداران برای کمک به آموزش در مورد تاریخ انقضای مواد غذایی برای کاهش ضایعات استفاده کند.
 • ضایعات مواد غذایی را در حین تهیه غذا برای رویدادهای ورزشی کاهش دهد و اطمینان حاصل کند که هر گونه زباله ارگانیک برای انرژی یا کمپوست استفاده می‌شود.
 • اطلاعات و داده‌های اقدامات خود را از طریق گزارش دهی مؤثر و شفاف به اشتراک بگذارد.

مطالعه بیشتر: ورزش و مسئولیت اجتماعی

موارد ذکر شده در این مقاله ایده‌های جامعی نیستند، بلکه برخی روش‌هایی هستند که ورزش می‌تواند با کمک آن‌ها اقداماتی انجام دهد. موضوعات دیگر در COP28 شامل طبیعت، آب، فناوری، جوانان، اقیانوس‌ها، آموزش و مهارت‌ها بود.

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *