نقش گزارش دهی پایداری در حاکمیت شرکتی: تجربه ی هنگ کنگ.
نقش گزارشدهی پایداری در حاکمیت شرکتی: تجربه ی هنگ کنگ.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

نقش گزارش دهی پایداری در حاکمیت شرکتی: تجربه ی هنگ کنگ.

 

در 10 دسامبر 2021، بورس اوراق بهادار هنگ کنگ (SEHK) نتایج حاصل از مشاوره آوریل 2021 خود را در مورد اصلاحات کد حاکمیت شرکتی SEHK  و قوانین مرتبط با فهرست بندی شرکت ها در بورس اوراق بهادار، با هدف ترویج شیوه های حاکمیت شرکتی خوب در بین شرکت های پذیرفته شده و متقاضیان IPOمنتشر کرد.شما می توانید با کلیک بروی سنگاپور و ژاپن تجربه آن ها را مطالعه کنید

اصلاحات نهایی به طیفی از موضوعات می پردازد که می تواند به طور قابل توجهی نحوه عملکرد هیئت مدیره نهادهای تحت پوشش را تغییر دهد، از جمله در رابطه با تنوع جنسیتی، جدول زمانی گزارش ESG و نقشی که ESG در ساختارها و فرآیندهای حاکمیت شرکتی ایفا می کند.

ESG و حاکمیت شرکتی :

 

در قانون اصلاح شده، SEHK به صراحت بیان می کند که حاکمیت شرکتی خوب مستلزم نظارت در سطح هیئت مدیره بر مسائل ESG است. متن زیر برای تایید ارتباط بین این دو مفهوم مهم به کد اضافه می شود:

“ارتباط بین حاکمیت شرکتی و محیطی، اجتماعی و حاکمیت (“”ESG) حاکمیت شرکتی چارچوبی را فراهم می کند که در آن هیئت مدیره تصمیمات خود را شکل می دهد و کسب و کار خود را ایجاد می کند. کل هیئت مدیره باید بر ایجاد رشد پایدار بلندمدت برای سهامداران و ارائه ارزش های بلندمدت به همه ذینفعان تمرکز کند. ساختار حاکمیت شرکتی مؤثر به ناشران اجازه می دهد تا درک بهتری از ریسک ها و فرصت ها داشته باشند و آن ها را ارزیابی و مدیریت کنند. (از جمله خطرات و فرصت های زیست محیطی و اجتماعی). هیئت مدیره بایستی مسئول حاکمیت و نظارت مؤثر بر امور ESG و همچنین ارزیابی و مدیریت خطرات زیست محیطی و اجتماعی مهم باشد. صادرکنندگان موظفند موارد زیست محیطی و اجتماعی را در گزارش های ESG مطابق با راهنمای گزارش ESG افشا کنند.”

گزارش دهی ESG و حاکمیت شرکتی :

 

SEHK نقش مهمی را که گزارش ESG اکنون در بسیاری از تصمیمات سرمایه‌گذاری ایفا می‌کند، تشخیص می‌دهد و خاطرنشان می‌کند که «گزارش‌دهی ESG بخشی از اطلاعات کلیدی است که سرمایه‌گذاران برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری در مورد شرکت‌های پرتفوی خود به آن تکیه می‌کنند. سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای به دنبال ترغیب شرکت‌ها برای بهبود کیفیت اطلاعات ESG هستند.

مطالعه بیشتر: تعریف ۵ استاندارد و چارچوب گزارش نویسی پایداری

تنوع جنسیتی و حاکمیت شرکتی :

 

SEHK  روشن کرده است که هیئت مدیره تک جنسیتی هیئت مدیره متنوعی نیست. بر این اساس، SEHK از 1 ژانویه 2022، هیئت مدیره تک جنسیتی را در بین شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و متقاضیان عرضه اولیه سهام ممنوع می‌کند و دوره‌های انتقال زیر را اعمال خواهد کرد:

صادرکنندگان موجود با هیئت مدیره تک جنسیتی یک دوره انتقالی سه ساله برای پیروی خواهند داشت (یعنی این نهادها باید تا 31 دسامبر 2024 مدیری با جنسیت متفاوت انتخاب کنند).

صادرکنندگانی که متعهد به تنوع بخشیدن به هیئت مدیره خود در یک سند فهرست بندی هستند، باید مدیری با جنسیت متفاوت مطابق با چنین تعهدی منصوب کنند

متقاضیان IPO با هیئت‌های تک جنسیتی باید مدیری با جنسیت متفاوت را شناسایی کنند، که انتصاب او پس از ثبت نام در فهرست، برای هر واگذاری A1 که در تاریخ 1 ژوئیه 2022 یا پس از آن ثبت شده است، شناسایی کنند.برای مطالعه بیشتر در این خصوص نگاه کنید به کارآفرینان زن در استارت آپ های اجتماعی و محیط زیستی

برای  سال‌های مالی که از اول ژانویه 2022 یا پس از آن شروع می‌شوند، هیئت مدیره همچنین باید:

تعیین و افشای اهداف عددی تنوع جنسیتی در سطح هیئت مدیره؛

افشای نسبت های جنسیتی در نیروی کار (از جمله مدیریت ارشد)؛

افشای برنامه هایی برای دستیابی به تنوع جنسیتی در نیروی کار؛

فاش کردن عوامل کاهش دهنده ای که ممکن است دستیابی به تنوع جنسیتی در نیروی کار را برای صادرکننده چالش برانگیزتر یا کمتر مرتبط کند.

بازبینی سیاست های تنوع هیئت مدیره به صورت سالانه.

برای کمک به صادرکنندگان و متقاضیان IPO در اجرای الزامات جدید، SEHK یک «راهنمای حاکمیت شرکتی برای هیئت‌ها و مدیران» منتشر کرده است. SEHK هیئت‌ها را تشویق می‌کند تا راهنمای جدید را همراه با کد اصلاح‌شده مطالعه کنند تا تفکر آنها را در مورد اینکه چگونه می‌توانند نقش‌های خود را به بهترین نحو انجام دهند، برانگیزد.

نوشته شده توسط: Mark Uhrynuk and Alexander W. Burdulia

منبع: lexology

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *