گزارش پایداری زیمنس در سال 2022
گزارش پایداری زیمنس
زمان مطالعه: 9 دقیقه

گزارش پایداری زیمنس در سال 2022

شرکت زیمنس، یک شرکت آلمانی و چند ملیتی است که در سال 1847 تاسیس شده است. این شرکت بزرگترین شرکت تولیدی صنعتی در اروپا است. زیمنس در زمینه‌های صنعت، انرژی، بهداشت و درمان، و زیرساخت و شهر فعالیت دارد. گزارش پایداری زیمنس در سال 2022 تکمیل کننده گزارش مالی شرکت در این سال است. نسخه بررسی شده در این مقاله عناصر کلیدی گزارش پایداری زیمنس را شرح می‌دهد.

چهار چوب DEGREE زیمنس

DEGREE مخفف عبارت کربن زدایی(Decarbonization)، اخلاق(Ethics)، حاکمیت(Governance)، کارایی منابع(Resource efficiency)، برابری(Equity) و اشتغال پذیری(Employability) است. زیمنس با معرفی چهارچوب DEGREE در تلاش است تا تعهد ESG خود را ارتقا دهد. 

شش زمینه چارچوب DEGREE پایداری زیمنس، پویایی و  تکامل شرک را هدایت می‌کند. چارچوب DEGREE برای تمام شرکت‌های وابسته  زیمنس به استثنای زیمنس Healthineers  اعمال می شود.


مطالعه بیشتر: گزارش پایداری شنیتزر استیل در سال ۲۰۲۲

پیشرفت تا پایان سال 2022
کربن زدایی1. دستیابی به صفر خالص در عملیات تا سال 2030، با کاهش 55 درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2025 و 90 درصد تا سال 2030.
2. دستیابی به صفر خالص در زنجیره تامین تا سال 2050، کاهش 20 درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2030.
46%


2.5%
اخلاق3. آموزش 100٪ از کارکنان خود در مورد دستورالعمل‌های رفتار تجاری زیمنس (هر سه سال یکبار).99.9%
حاکمیت4. زنجیره تامین ایمن شده ESG بر اساس تعهد تامین کننده به آئین‌نامه رفتار تامین کننده‌ها.

5. مشوق‌های بلندمدت براساس معیارهای ESG.
تامین کنندگان متعهد شدند.

معیارهای ESG تثبیت شدند.
کارایی منابع6. طراحی سازگار با محیط زیست برای 100 درصد از خانواده محصولات زیمنس تا سال 2030.
7. جداسازی منابع طبیعی از طریق افزایش خرید مواد ثانویه برای فلزات و رزین‌ها.
8. کاهش 50 درصدی زباله به محل دفن زباله تا سال 2025 و حرکت به سمت صفر شدن زباله‌های دفن شده تا سال 2030.
35%

فلزات 34%
رزین کمتر از 1%

12%
برابری9. 30 درصد سهم زنان در مدیریت ارشد تا سال 2025.
10. دسترسی به برنامه های سهم کارکنان: حفظ سطح بالا و گسترش جهانی تا 100٪.
11. تعهد جهانی به مدل کار جدید.
27.7%
99%

عرضه ادامه دارد.
اشتغال پذیری12. افزایش ساعات یادگیری دیجیتال به 25 ساعت.
13. دسترسی به برنامه کمک کارکنان: حفظ کیفیت و گسترش جهانی به 100٪ تا سال 2025.
14. بهبود 30 درصدی LTIFR5 تجمیع شده جهانی زیمنس تا سال 2025.
21 ساعت
87%

19%

اقدامات زیمنس برای توسعه پایدار جوامع


SDGs goal 3زیمنس از طریق سبد تجاری خود، به ویژه SHS، فناوری تولیدی در اختیار شرکت‌های دارویی قرار می‌دهد. زیمنس در فعالیت‌های مشارکت اجتماعی مرتبط با سلامت، مانند کمپین‌های آگاهی از سرطان و کلینیک‌های سیار شرکت دارد.
SDGs goal 4شرکت دسترسی به آموزش از طرق مختلف، از جمله ایجاد فرصت های یادگیری و آموزش برای همه مردم، و همچنین آموزش‌های حرفه‌ای و پیشرفته‌تر از طریق مشارکت با مدارس و دانشگاه‌ها ارائه می‌دهد. آموزش برای مشتریان و تامین کنندگان نیز در دستور کار قرار دارد.
SDGs goal 5شرکت زیمنس معتقد است که ترویج تنوع در نیروی کار در خدمت منافع جامعه و خود زیمنس است. تنوع، قدرت نوآورانه را تقویت، پتانسیل کارکنان را آزاد و به طور مستقیم به موفقیت کسب و کار کمک می‌کند.
SDGs goal 7مجموعه زیمنس کل طیف برنامه‌های کاربردی برای شبکه های هوشمند مدرن و سیستم های توزیع انرژی را پوشش می‌دهد. گسترش سریع ساختارهای انرژی غیرمتمرکز با استفاده از فناوری زیمنس، ترکیب انرژی متنوع‌تری ایجاد می‌کند و امنیت منابع انرژی را بهبود می‌بخشد. فن آوری‌های زیمنس دسترسی به انرژی پاک، قابل اعتماد و کم کربن را تسهیل می‌کند.
SDGs goal 8زیمنس در سطح جهانی به مدل کار جدید متعهد است. این شرکت معتقد به این است که همه کارکنان در سراسر جهان بتوانند دو تا سه روز در هفته، هر جا که امکان‌پذیر و معقول باشد، به صورت سیار کار کنند. این شرکت متعهد به ارائه مشاغل جذاب و تسهیل اشتغال است.
SDGs goal 9زیمنس به عنوان یک شرکت فناوری جهانی و راهبر نوآوری در برق‌سازی، اتوماسیون و دیجیتالی‌سازی، از صنعتی‌سازی پایدار پشتیبانی می‌کند. شرکت به مشارکت های بین المللی به عنوان کلیدی برای نوآوری اعتقاد دارد و درصد زیادی از مشتریان و تامین کنندگانش  شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) هستند.
SDGs goal 11زیمنس شریک قابل اعتمادی برای دولت‌ها است که راه‌حل‌هایی در همه حوزه‌های زیرساختی ارائه می‌کند تا شهرها را کارآمدتر، پایدارتر و انعطاف‌پذیرتر کند – به عنوان مثال، با راه‌حل‌های حمل‌ونقل هوشمند، ساختمان‌های کارآمد و ایمن، و طرح‌های شهر هوشمند که از قدرت دیجیتالی‌سازی استفاده می‌کنند.
SDGs goal 12شرکت زیمنس متعهد به استفاده مسئولانه از منابع است و تشخیص داده است که اقتصاد چرخشی فرصت‌های بسیار سودمندی برای تجارت، محیط زیست و جامعه ارائه می‌دهد و  از فناوری‌های ساختار شکن و مدل‌های کسب‌وکار نوآورانه برای مشارکت فعال در اقتصاد چرخشی استفاده می‌کند.
SDGs goal 13زیمنس به مشتریان خود کمک می‌کند تا میزان آلایندگی خود را کاهش دهند و در نتیجه به اهداف کربن زدایی خود دست یابند. زیمنس یکی از اولین شرکت‌های صنعتی جهان بود که متعهد شد تا سال 2030 فعالیت‌های تجاری خود را بدون کربن سازد.
SDGs goal 16شرکت زیمنس متعهد است که الزامات پیمان جهانی سازمان ملل، اعلامیه حقوق بشر و سایر مقررات مربوطه را در زنجیره تامین خود بگنجاند و اصول آن‌ها را از طریق همکاری با سازمان ها و موسسات خارجی ترویج کند.
SDGs goal 16زیمنس به عنوان یک شرکت جهانی و مدافع تجارت آزاد، معتقد است که مشارکت‌ها کلید توسعه پایدار و موفقیت شرکت هستند. علاوه بر این، اهمیت دیجیتالی شدن، تامین مالی پروژه و مشارکت عمومی-خصوصی را برای توسعه پایدار درک کرده است.

ارزیابی متریالیتی

ارزیابی متریالیتی

ارزیابی متریالیتی زیمنس بر اساس چارچوب‌های خارجی مانند پیمان جهانی سازمان ملل متحد و استانداردهای ابتکار گزارش‌گری جهانی (GRI) انجام شده که اساس گزارش‌ پایداری شرکت نیز می‌باشد. موضوعات کلیدی در گزارش براساس مسائل ESG ساختار یافته و ذی‌نفعان اصلی شامل سرمایه گذاران، مشتریان، تامین کنندگان، مردم، جوامع، سیاست گذاران، رسانه ها، سازمان های غیردولتی، انجمن های تجاری و موسسات دانشگاهی هستند.

مطالعه بیشتر: گزارش پایداری شرکت سامسونگ الکترونیک در سال ۲۰۲۲

موضوعات متریالیتی به وضوح با اهداف توسعه پایدار (SDGs) و چهار اولویت استراتژیک شرکت مرتبط است و به عنوان مبنایی برای چارچوب DEGREE عمل می‌کند.

اولویت استراتژیک
customer valueارزش مشتریانtechnologyتکنولوژی
growthرشدempowering peopleتقویت جوامع


ارزش مشترک
موضوع SDGsاولویت استراتژیکDEGREE
حفاظت از اقلیم7- 9- 11- 12- 13technologycustomer valueD-کربن زدایی
طراحی محصول پایدار و مدیریت چرخه عمر6- 7- 9- 11- 12- 13- 14- 15technologycustomer valueR-کارایی منابع
نوآوری و مدل کسب و کار6- 7- 9- 11- 12- 13- 14- 15technologycustomer valueD-کربن زدایی
R-کارایی منابع
مدیریت شرکا و همکاری7- 8- 9- 11- 12- 13- 16- 17empowering peoplecustomer valueD-کربن زدایی
G-حاکمیت
حاکمیت مسئولانه8- 12- 16- 17growthcustomer valueG-حاکمیت
آینده کار3- 4- 5- 8- 10- 11empowering peoplegrowthE-برابری
E-اشتغال پذیری
مدیریت پایدار منابع طبیعی و بهره‌وری مواد6- 7- 9- 11- 12- 13- 14- 15technologycustomer valueR-کارایی منابع
مسئولیت
استانداردهای اجتماعی و محیط زیستی در زنجیره تامین8- 12- 16- 17empowering peopleG-حاکمیت
امنیت سایبری و مدیریت اطلاعات5- 8- 10- 16- 17technologycustomer valueE-اخلاق
سلامت و ایمنی کارکنان3- 4- 8- 10empowering peoplegrowthE-اشتغال پذیری
تنوع، برابری و شمول3- 4- 5- 8- 10- 11empowering peopleE-اخلاق
ایمنی مشتری و کیفیت محصول8- 12- 16- 17customer valueG-حاکمیت
حاکمیت شرکتی و راهبری پایداری8- 12- 16- 17technologygrowthG-حاکمیت
مدیریت ریسک ESG5- 8- 10- 12- 16- 17technologyempowering peopleG-حاکمیت
E-اخلاق
مدیریت انطباق5- 8- 10- 12- 16- 17technologyempowering peopleG-حاکمیت
E-اخلاق

حاکمیت شرکتی زیمنس


 به مشتریان و شرکای خود در سراسر جهان کمک می‌کنیم تا تحول دیجیتال و پایدار خود را به پیش ببرند. بدون بهانه یا استثنا، ما همیشه اخلاقی، قانونی و با بالاترین صداقت عمل می‌کنیم. حاکمیت شرکتی اخلاقی و انطباق غیرقابل مذاکره است. رویکرد ما فراتر از انطباق دقیق با قوانین و مقررات با قرار دادن یکپارچگی در مرکز فرهنگ شرکتی و فرآیندهای تجاری ما است.
رولاند بوش
مدیر عامل

زیمنس اقدامات حاکمیتی قوی برای اطمینان از شیوه‌های تجاری اخلاقی و انطباق دارد. در اینجا به خلاصه‌ای از این نکات کلیدی اشاره می‌کنیم:

🔹ابتکار صداقت زیمنس بیش از 100 میلیون دلار برای مبارزه با فساد و کلاهبرداری از طریق اقدام جمعی و آموزش اختصاص داده است.

🔹اقدامات زیمنس شامل آموزش همه کارمندان در مورد دستورالعمل‌های رفتار تجاری زیمنس هر سه سال یکبار و اجرای رویکردی بدون استثنا برای نقض قوانین و دستورالعمل‌های داخلی است.

مطالعه بیشتر: گزارش پایداری شرکت سونی در سال ۲۰۲۲

🔹استانداردهای اخلاقی و حریم خصوصی داده‌ها با مکانیزم شکایت برای گزارش تخلف در اولویت هستند.

🔹دوره‌های آموزشی هدفمند در مسئولیت کارآفرینی در مناطق فعالیت و بخش‌های پرخطر برای توسعه شایستگی در سال مالی 2023 برنامه‌ریزی شده است.

🔹120 میلیون دلار در حمایت از 85 پروژه در 50 کشور اختصاص داده شده است.

محیط زیست: حفاظت منابع و طبیعت

محیط زیست: حفاظت منابع و طبیعت

رویکرد محیط زیستی زیمنس، همانطور که در گزارش پایداری و گزارش مالی سال 2022 به تفصیل شرح داده شده است، حول محور حفاظت از محیط زیست و مدیریت عملیاتی محیط‌زیست بر اساس استانداردهای بین‌المللی است. اهداف تعبیه‌شده در برنامه محیط زیستی Eco Efficiency زیمنس، چارچوب پایداری DEGREE و ابتکارات محبط زیستی فردی نیز بر همین موضوع تأکید دارد.

زیمنس از ابتکارات جهانی معامله سبز مانند قرارداد سبز اروپا حمایت می‌کند و بر گذار به اقتصاد چرخشی، احیای تنوع زیستی، کاهش انتشار آلاینده‌ها و دستیابی به بی طرفی آب و هوا تا سال 2050 تاکید دارد. نکات کلیدی:

🔹مدیریت محیطی عملیاتی: بر اساس استانداردهای ISO 14001، 50001 و IEC 62430 برای واحدهای انرژی و طراحی سازگار با محیط زیست محصولات، سیستم ها، راه حل ها و خدمات.

🔹برنامه  Eco Efficiency زیمنس: بر جنبه های محیط زیستی محصولات و تولید تمرکز می‌کند، با اهدافی از جمله تشویق اقتصاد چرخشی.

🔹توسعه محصول مسئولانه: بر رویکرد طراحی سازگار با محیط زیست برای دیجیتالی شدن در کل زنجیره ارزش تاکید دارد.

🔹ابتکارات زیست محیطی: شامل اهدافی برای آب و تنوع زیستی است که به عناوین خاص تأثیرات محیط زیستی می‌پردازد.

🔹طبقه‌بندی اتحادیه اروپا و زمینه کسب‌وکار: مجموعه صنایع دیجیتال زیمنس راه‌حل‌هایی برای اتوماسیون در صنایع گوناگون و پردازشی ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها با شرایط طبقه‌بندی اتحادیه اروپا مرتبط با کاهش تغییرات آب و هوا یا اهداف انطباق، مطابقت دارند.

🔹کمک های فناوری: راه حل‌هایی مانند درایوها و موتورهای کارآمدتر  و همچنین نرم افزارهای شبیه سازی برای کارایی، حفظ منابع و کاهش انتشار.

مطالعه بیشتر: گزارش پایداری کانن در سال ۲۰۲۳

اجتماعی: کارکنان و جامعه

رویکرد زیمنس نسبت به مردم و جامعه چند وجهی است و حول محور توانمندسازی افراد، پرورش ذهنیت رشد و کمک به رفاه اجتماعی است. استراتژی این شرکت به گونه‌ای طراحی شده است که نیازها، علایق و توانایی‌های کارکنان خود را برآورده کند و در عین حال تأثیر مثبتی بر جوامعی که در آن فعالیت می‌کند نیز داشته باشد.

🔸توانمندسازی مردم و ذهنیت رشد:

🔹بر کمک به افراد در انطباق با پیشرفت‌های سریع تکنولوژی تمرکز دارد.

🔹هدف آن ایجاد یک فرهنگ یکپارچه و توانمندسازی برای رشد و تحول است.

🔸کارفرمایی جذاب و حفظ استعداد:

🔹به دنبال تقویت موقعیت خود به عنوان یک کارفرمای جذاب است.

🔹به دنبال جذب و حفظ کارکنان با استعداد برای مدت زمان طولانی است.

🔹از ابتکارات برابری و تنوع برای تقویت شمول و توسعه جامعه حمایت می‌کند.

🔸ادامه عرضه برنامه سلامت و ایمنی زیمنس:

🔹به تعهد برای بهبود شرایط زندگی مردم و دسترسی جوامع به دانش و فناوری پایبند است.

🔹در پروژه‌های داوطلبانه با هدف منفعت رسانی به کشورهایی که زیمنس در آن‌ها فعال است، مشارکت می‌کند.

روش شناسی و تضمین خارجی

در گزارش پایداری زیمنس در سال 2022 تضمین خارجی محدود توسط Ernst & Young GmbH انجام شده است. رویه‌ها و فعالیت‌های تضمینی انجام شده عبارتند از:

🔸پرس و جو از کارکنان و بازرسی اسناد مربوط به استراتژی پایداری، اصول پایداری، و مدیریت پایداری، از جمله ذی‌نفعان زیمنس.

🔸ارزیابی فرآیندهای گزارش‌دهی، روش‌های جمع‌آوری و گردآوری داده‌ها و کنترل‌های داخلی مربوط به اطمینان از گزارش.

🔸شناسایی ریسک‌های احتمالی تحریف متریالیتی در گزارش.

🔸رویه‌های تحلیلی در مورد افشای منتخب در سطوح گروه و مشاغل صنعتی.

🔸تطبیق افشاهای منتخب با داده‌های مربوطه در صورت‌های مالی تلفیقی و گزارش مدیریت گروه.

مطالعه بیشتر: تعریف ۵ استاندارد و چارچوب گزارش نویسی پایداری

بر اساس رویه‌های تضمین انجام شده و شواهد به دست آمده، چیزی مورد توجه ارنست اند یانگ قرار نگرفته است که آن‌ها را متقاعد کند که گزارش پایداری زیمنس از تمام جنبه‌های متریالیتی مطابق با معیارهای GRI نیست. برای مطالعه کامل این گزارش می‌توانید به وبسایت شرکت زیمنس مراجعه کنید.

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *