استاندارد حسابرسی SA8000، انطباق با مقررات اجتماعی را تسهیل می کند.
استاندارد حسابرسی SA8000، انطباق با مقررات اجتماعی را تسهیل می کند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

استاندارد حسابرسی SA8000، انطباق با مقررات اجتماعی را تسهیل می کند.

استراتژی های مدیریتی در حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست را چگونه با برنامه های مسئولیت اجتماعی همگام نماییم؟ استانداردهای حسابرسی می توانند در این مسیر یاری دهنده باشند.

در حالی که هنوز راه بسیاری در مسیر اهتمام به حقوق بشر و موازین عدالت از سوی بنگاه های تجاری در پیش است. میتوان با اطمینان از انطباق اجتماعی در زنجیره تامین جهانی بنگاه های تجاری، از طریق خدمات حسابرسی اجتماعی که شامل حسابرسی SA8000 باشد، آغاز نمود.

اندازه گیری استانداردهای انطباق اجتماعی در زنجیره تامین

 

سازمان بین المللی کار (ILO)، یکی از آژانس های سازمان ملل متحد، مجموعه ای از استانداردهای کارگری را توسعه داد که به طرح جامع برای کار و سیاست های اجتماعی تبدیل شده است. این به چندین مجموعه از استانداردهای انطباق اجتماعی و اخلاقی تکامل یافته اند که طراحی شده اند برای محافظت از حقوق بشر، محافظت از مسائلی مانند کار کودکان و قاچاق انسان، و همچنین ایجاد یک محل کار منصفانه، عادلانه و ایمن برای همه، از جمله جنبه های دیگر حفاظت از کیفیت زندگی در محل کار.

تشخیص شکاف ها، ضعف ها و سوء استفاده ها نیاز به انجام بررسی های مکرر ارائه دهنده و اطمینان از اقدام مناسب برای اصلاح هر گونه مسائل انجام می شود. انجام ممیزی اجتماعی در چین، هند، بنگلادش، ویتنام، فیلیپین، میانمار، میان کشورهای دیگر که تولید برون سپاری می شود، به ویژه ضروری است.

استانداردهای انطباق اجتماعی حسابرسی مشترک عبارتند از:

  • SA8000: مسئولیت پذیری اجتماعی بین المللی (SAI) استاندارد گواهینامه اجتماعی پیشگام
  • SMETA: اعضای SEDEX حسابرسی تجارت اخلاقی
  • BSCI: طرح ابتکار انطباق اجتماعی کسب و کار
  • WRAP : تولید معتبر مسئول جهانی
  • ISO 26000:دستورالعمل های مسئولیت اجتماعی از طریق ارزیابی مسئولیت های اجتماعی و اقدامات قابل توجه به قابلیت های شرکت
  • RBA: اتحاد تجارت مسئول
  •  

 

دستاورد های استانداردهای انطباق اجتماعی چیست؟

 

در حالی که عمدتا  اقدامات داوطلبانه در راستای استانداردهای انطباق اجتماعی، معیار رفتار انسانی را در بنگاه های تجاری به ویژه  کارخانه ها تعیین می کند. از طریق ارائه شفافیت در شیوه های تامین کننده، ممیزی انطباق اجتماعی نیز می تواند تامین کنندگان خطرناک را شناسایی کند، خریداران را قادر می سازد تا برند های مطلوب و مسئول خود را انتخاب کنند و همچنین یک زنجیره تامین اخلاق مدار را برای تولیدکنندگان تضمین کرد. خدمات حسابرسی اجتماعی اولین گام در حصول اطمینان از فعالیت  تامین کنندگان یک بنگاه تجاری است است که آیا مطابق با الزامات یک استاندارد انطباق اجتماعی فعالیت می کنند یا خیر؟!

مطالعه بیشتر : تعریف ۵ استاندارد و چارچوب گزارش نویسی پایداری

استاندارد SA8000

چارچوب SA8000 توسط  نهاد پاسخگویی اجتماعی بین المللی (SAI)  منتشر شده است و یکی از محبوب ترین استانداردها برای کمک به اندازه گیری عملکرد اجتماعی در هشت حوزه مهم برای پاسخگویی اجتماعی در محل کار است. رویکرد دقیق حسابرسی SA8000 آن را یکی از استانداردهای مورد اقبال ساخته است، زیرا سطح بالایی از انطباق اجتماعی را در زنجیره های عرضه تضمین می کند.

هشت عنصر استاندارد SA8000 عبارتند از:

کودکان کار

کار اجباری

بهداشت و ایمنی

آزادی انجمن و حق معامله جمعی

تبعیض

شیوه های انضباطی

ساعات کاری

پاداش

سیستم های مدیریت

 

مقدار زمان لازم برای انجام حسابرسی اخلاقی بستگی به اندازه کارخانه دارد – به طور معمول یک حسابرس به مدت سه تا پنج روز کار می کند. در طول این مدت، حسابرس با یک نمونه از کارگران به عنوان بخشی از حسابرسی انطباق اجتماعی مصاحبه خواهد کرد. آنها در مورد ساعات کار، دستمزد و شرایط کاری خود سوالاتی می شوند تا حسابرس درک کند که آیا تامین کننده در مطابقت با مسائل مربوط به حقوق بشر و مقررات ایمنی رفتار می کند.

پس از حسابرسی انطباق اجتماعی

 

بعد از اینکه خدمات حسابرسی انطباق اجتماعی انجام شد، تیم حسابرسی برای ایجاد یک برنامه عملی اصلاحی شروع به کار می کند، که پس از آن که آنها اقدامات مورد نیاز اجرا شد، اقدامات اصلاحی را بررسی می کنند و از طریق یک روند حسابرسی، سالانه نظارت خود را ادامه می دهند. حسابرس باید درک خوبی از مقررات محلی، فرهنگ، زبان و خطرات محلی داشته باشد و همچنین در زمینه خدمات انطباق اجتماعی مجرب باشد.

مطالعه بیشتر: تعریف حسابداری مسئولیت های اجتماعی و اهمیت آن در ارزیابی عملکرد شرکت‌‌ ها

منبع:proqc.com

 

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *