استانداردهای مسئولیت اجتماعی شرکتی، تعدد، داوطلبانه بودن و قانونی شدن.
استاندارد های متعدد در حوزه ی مسئولیت اجتماعی و پایداری
زمان مطالعه: 5 دقیقه

استانداردهای مسئولیت اجتماعی شرکتی، تعدد، داوطلبانه بودن و قانونی شدن

همگرایی در گزارش پایداری: مه در حال رفع شدن است

 

در ماه فوریه، مشاهدات و پیش‌بینی‌های خود را برای اینکه همگرایی در استانداردها و چارچوب‌های گزارش‌دهی پایداری به کجا می‌رود، به اشتراک گذاشتیم. نیازی به گفتن نیست، 2021 سالی برای این موضوع بوده است – و هنوز تمام نشده است! درست بعد از COP26 زمان مناسبی برای به اشتراک گذاشتن تجزیه و تحلیل ما در مورد آخرین تحولات همگرایی و جایی است که مه واقعاً در حال از بین رفتن است.

اقداماتی که در ذیل می آید حاکی از امیدواری هایی در این خصوص است که ما به سوی یک نظام تنظیم گرایانه ی واحد در حوزه ی پایداری و مسئولیت اجتماعی حرکت کنیم.

دستورالعمل گزارش پایداری شرکتی اتحادیه اروپا (CSRD)

 

پیشنهاد CSRD در آوریل امسال منتشر شد و جایگزین دستورالعمل گزارشگری غیر مالی (NFRD) خواهد شد. این یک قانون متحول کننده است که تقریباً تمام شرکت های مستقر در اروپا – اعم از دولتی و خصوصی، بزرگ و کوچک – را هدف قرار می دهد و افشای پایداری شرکتی استاندارد، حسابرسی و دیجیتالی را الزامی می کند.

مطالعه بیشتر: مسئولیت اجتماعی سازمان ها و سند CSR چیست و چه تاثیری بر کسب و کار شرکت‌ها دارد؟

نمونه اولیه استاندارد افشای مرتبط با آب و هوا EFRAG

 

یک نمونه اولیه استاندارد آب و هوا در سپتامبر توسط EFRAG، نهاد مشاوره گزارش مالی اتحادیه اروپا منتشر شد. این یک پیش نویس جامع است که به شدت از توصیه های TCFD، استانداردهای GRI و پلت فرم CDP استفاده می کند.

راه اندازی رسمی هیئت استانداردهای بین المللی پایداری (ISSB)

 

در طول COP26، نه تنها بنیاد IFRSایجاد ISSB را که مدت ها پیش بینی می شد، اعلام کرد، بلکه ادغام با CDSB و بنیاد گزارش ارزش یا VRF  (که شامل استانداردهای SASB و چارچوب گزارش یکپارچه است) را اعلام کرد.

در حالی که بسیاری از اعلامیه ها مورد انتظار بود، ادغام واقعی IFRS با CDSB و VRF بسیار فراتر از انتظارات بوده است و پتانسیل فوق‌العاده‌ای را برای تسریع انتشار استانداردهای افشای پایداری IFRS، بر اساس استانداردهای افشای نمونه اولیه به روز شده (برخی ممکن است بگویند “تلفیقی”) ارائه می‌کند.

نمونه های اولیه استاندارد افشای آب و هوا و پایداری عمومی TRWG

 

گروه کاری آمادگی فنی بنیاد IFRS (TRWG) همچنین نمونه اولیه آب و هوا و استانداردهای افشای عمومی را منتشر کرد که منعکس کننده تلاش های ادغام شده CDSB، IASB، TCFD، VRF، و الزامات مجمع جهانی اقتصاد است و انتظار می رود بر روی مسائل مربوط به ایجاد ارزش شرکت تمرکز کند.

به طور خلاصه، ما معتقدیم که دو اردوگاه بزرگ حول گزارش پایداری در حال شکل گیری است. در یک اردو، شما EFRAG دارید که استانداردهای اروپایی را توسعه می دهد، و در دیگری، IFRS در حال توسعه استانداردهای جهانی است. در حالی که برخی ممکن است نگران این باشند که همگرایی واقعی و کامل در مورد استانداردهای گزارش‌دهی پایداری گریزان باقی بماند، یادآوری این نکته مفید است که جهان به خوبی با دو استاندارد گزارش‌گری مالی: IFRS و GAAP سازگار شده است.

مطالعه بیشتر: مسئولیت اجتماعی-شرکتی، تأثیر اجتماعی و ارزش اجتماعی و پایداری: تفاوت ها و شباهت ها

سازمان‌های نظارتی بسیج می‌شوند تا افشای شرکت‌های عمومی را الزامی کنند

 

سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار (IOSCO) نه تنها از ISSB حمایت کرده است، بلکه قصد خود را برای حمایت از 130 عضو خود در پذیرش یا به کارگیری استانداردهای آینده خود نشان داده است. در ایالات متحده، SEC از زمان روی کار آمدن دولت بایدن در ژانویه با رویکرد تمام آژانس ها به تقاضاهای رو به رشد سرمایه گذاران برای اطلاعات بیشتر و بهتر ESG پاسخ داده است و به طور گسترده انتظار می رود تا قبل از پایان سال مقررات جدیدی برای افشای آب و هوا و سایر مسائل مربوط به ESG اعلام کند.

در بریتانیا، دولت که قبلاً تعهد خود را برای اجباری کردن افشای اطلاعات همسو با TCFD اعلام کرده بود، اخیراً اعلام کرد که انتظار دارد استانداردهای ISSB ستون فقرات الزامات گزارشگری شرکتی آن را تشکیل دهند. در کانادا، تنظیم‌کننده‌های اوراق بهادار استانی الزامات افشای مرتبط با آب و هوا را برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس عمومی پیشنهاد کرده‌اند.

با این سیگنال های شفاف، درخواست‌های فزاینده‌ای (بخوانید: کرکننده!) برای افشای «مستمر، قابل مقایسه و قابل اعتماد» داده‌های پایداری و ESG وجود دارد. برای اینکه به طور گسترده در دسترس باشد، باید تنظیم شود. برای اینکه قابل مقایسه باشد، باید استاندارد شود. برای قابل اعتماد بودن، باید حسابرسی شود. و برای آسان‌تر و در دسترس‌تر بودن همه این موارد، باید دیجیتالی شود.

این دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد اتفاق می افتد – در واقع تصویری از همگرایی در گزارش ها ظاهر می شود، به ویژه هنگامی که صحبت از تغییرات آب و هوایی می شود. اینها سیگنال های کلیدی هستند که ما می بینیم:

همسویی فراگیر افشاهای عمومی با چهار ستون توصیه های TCFD

هسته ای از موضوعات جهانی و شاخص های عملکرد مرتبط در مورد موضوعاتی که برای همه مشاغل مهم است، مانند تنوع و تغییرات آب و هوا

موضوعات و معیارهای خاص صنعت که به‌عنوان مادی تعیین می‌شوند، شرکت‌ها باید توضیح دهند که چگونه اهمیت را تعیین کرده‌اند و چرا یک موضوع خاص برای آنها مهم نیست، یا اینکه چرا هیچ اطلاعاتی در مورد موضوعی که آن را با اهمیت می‌دانند ارائه نمی‌دهند.

روایات استاندارد شده، مانند چارچوب جدید پیشنهادی IFRS برای تهیه تفسیر مدیریت (با نام مستعار (MD&A)

همگرایی عملکرد مالی و پایداری، از طریق یک مکان واحد برای اطلاعات و توضیح ارتباط آنها

دوره گزارشگری یکسان و تاریخ انتشار با افشای مالی یکسان

اطلاعات آینده نگرتر، از جمله اهداف

مکمل بودن به دنبال یک رویکرد “اجزاء سازنده “یا برای اجازه دادن به گزارش پایداری متمرکز بر سرمایه گذار در مقابل ذینفعان، همانطور که IFAC پیشنهاد کرده است، یا برای اجازه دادن به یک خط مبنای جهانی در مقابل الزامات خاص منطقه، همانطور که IFRS نشان داده است.

مطالعه بیشتر : تعریف ۵ استاندارد و چارچوب گزارش نویسی پایداری

اگرچه مه به طور کامل برطرف نشده است، ما اکنون ایده بسیار خوبی از اینکه استانداردهای افشای پایداری چگونه خواهند بود، داریم. خبر خوب این است که آنها از آنچه در حال حاضر در بازار وجود دارد استفاده خواهند کرد و شرکت هایی که مسیر گزارش دهی خود را آغاز کرده اند باید بسیاری از عناصر آشنا را بشناسند که بر اساس آنها ساخته می شود. از نظر زمان‌بندی، می‌توانیم استانداردهای نهایی را برای موضوعات تغییرات آب و هوایی و پایداری به طور گسترده‌تر بین اواخر سال 2022 و اواسط سال 2023 ببینیم.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که استانداردسازی لزوماً منجر به پذیرش در مقیاس وسیع نمی شود.ولی مقررات چرا! آنها در حال حاضر اینجا در اروپا و چند حوزه قضایی دیگر هستند، و تقریباً به همه جای دیگر می آیند.به تصریح ، مقررات نه تنها شرکت‌ها را ملزم به افشای اطلاعات می‌کند، بلکه باید از استانداردهای خاص استفاده کنند، افشاها را حسابرسی کنند و آنها را به صورت دیجیتالی در دسترس قرار دهند. هر چه شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران به طور یکسان بتوانند به وضوح استانداردهای افشای پایداری را دریافت کنند، زودتر می‌توانیم به «پس چه» واقعی یعنی ارزیابی عملکرد واقعی پایداری برسیم. «خوب» چه شکلی است؟ آیا ما به اندازه کافی انجام می دهیم؟ آیا به اندازه کافی سریع حرکت می کنیم؟ و مهمتر از همه، آیا ما در حال بهبود هستیم؟

توانایی پاسخ به این سؤالات در نهایت منجر به همسویی در مورد چگونگی دستیابی به تأثیری می شود که همه ما می خواهیم روی مسائل سیستمی که رفاه اقتصادی و اجتماعی جمعی ما را تهدید می کنند، ببینیم.

یک چیز قطعی است – عدم گزارش در مورد مسائل حیاتی پایداری یک گزینه نیست و انتظار برای رفع مه نیز احتمالاً بهترین گزینه نیست

مطالعه بیشتر: توسعه پایدار و اهداف ۱۷ گانه آن چیست و چه اهمیتی دارند؟

نویسنده: ماری خوزه پریویک و آن شیریشی، نوویستو

منبع:esgtoday

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *